SPORTURI  »  TENIS  »  WTA HOBART

Monica Niculescu e pe val la Hobart » Calificare în sferturi după o nouă victorie categorică » Cu cine joacă mai departe

Articol de GSP - Publicat miercuri, 10 ianuarie 2018 10:34

Monica Niculescu (85 WTA) a continuat și în această dimineață forma bună arătată la turneul de la Hobart (Australia). Românca s-a calificat în sferturi după victoria reușită în fața americancei Varavara Lepchenko (64 WTA).

Românca s-a impus în minimum de seturi, scor 6-4, 6-2, la capătul unui meci care a durat o oră și 31 de minute.

Niculescu a făcut un prim set perfect, a servit excelent și a făcut două-break-uri, impunându-se cu 6-4.

Serviciul româncei a funcționat la parametri înalți și în setul secund. Românca a fost de netrecut pe propriul serviciu și a gestionat excelent game-urile jucate la retur, reușind alte trei break-uri.

S-a terminat 6-4, 6-2, iar Niculescu se califică în sferturi, unde va de peste jucătoarea din Belgia Elise Mertens (36 WTA).

În primul tur de la Hobart, Niculescu o eliminase pe Irina Begu după o altă victorie categorică, scor 6-3, 6-2.

În sferturile de la Hobart este calificată și Mihaela Buzărnescu (57 WTA), care va juca joi dimineața cu americanca Alison Riske (89 WTA). Niculescu și Buzărnescu sunt pe părți diferite de tablou și se pot întâlni doar în finală

Pentru calificarea în sferturi, Niculescu și-a asigurat 60 de puncte WTA și un cec în valoare de 5.900 de dolari.