SPORTURI  »  TENIS  »  WTA MIAMI

Monica Niculescu, protagonista șocului zilei la Miami » Românca și partenera sa au eliminat cel mai bun dublu feminin din lume!

Articol de GSP - Publicat marti, 29 martie 2016 08:52

După ce a fost eliminată în optimile probei de simplu, Monica Niculescu a reușit una dintre cele mai mari surprize ale turneului de la Miami.

Cuplul Monica Niculescu/ Margarita Gasparyan a învins cel mai bun dublu feminin din lume, Martina Hingis - Sania Mirza, în optimile de finală, scor 6-4, 6-2.

Partida a durat doar o oră și opt minute, iar în primul set, Niculescu și Gasparyan au făcut două break-uri și au câștigat setul, chiar dacă au pierdut un game în care au servit.

Setul doi a fost câștigat și mai categoric de românca și rusoaică, care au condus chiar și cu 5-0. Niculescu și Gasparyan au cedat un game de serviciu, dar s-au impus la final cu 6-2.

În sferturile de finală ale turneului de la Miami, Niculescu şi Gasparian vor evolua împotriva perechii Vania King/Alla Kudriavtseva. Pentru această performanță, Niculescu și Gasparian vor primi 42.000 de dolari şi 215 puncte WTA

Hingis și Mirza sunt cele mai bune jucătoare de dublu, având în palmares două titluri de Grand Slam, obținute în 2015, la Wimbledon și US Open. Până la finalul lunii februarie, cele două aveau o serie de 41 de victorii consecutive, un record.