SPORTURI  »  TENIS  »  WTA TAIPEI

Monica Niculescu, eliminată în sferturi la Taipei! Românca a avut 6-4, 3-0, dar adversara a revenit incredibil

Articol de GSP - Publicat vineri, 02 februarie 2018 08:42

Monica Niculescu (99 WTA) a fost învinsă în această dimineață în sferturile de finală ale turneului de la Taipei de nemțoaica Sabine Lisicki, scor 6-4, 4-6, 4-6.

FINAL » Monica Niculescu - Sabine Lisicki 6-4, 4-6, 4-6

Românca a început ezitant primul set, a fost condusă cu 0-2, dar a revenit apoi la conducerea partidei, impunându-și cu succes jocul de regularitate. A fost 6-4 pentru Niculescu, după 48 de minute.

Jocul a curs într-o singură direcție și în setul secund. Niculescu a condus cu 3-0, a avut minge de dublu-break, dar a cedat inexplicabil inițiativa și a cedat setul la 4.

În decisiv, Lisicki s-a dovedit mai inspirată pe final, a condus cu 5-4, iar Niculescu nu a rezistat presiunii, cedându-și serviciul și pierzând meciul.

În semifinale, Sabine Lisicki se va duela cu Katerina Kozlova.

Ana Bogdan, cealaltă româncă prezentă la turneul de la Taipei, a fost eliminată joi de Eugenie Bouchard (detalii despre meci, aici)