SPORTURI  »  TENIS  »  WTA WASHINGTON

Patricia Țig, revenire de senzație în primul tur la Washington! S-a calificat în runda următoare, unde poate întâlni o altă româncă

Articol de GSP - Publicat marti, 01 august 2017 23:24

Patricia Țig s-a calificat în turul al doilea al turneului WTA de la Washington, după victoria obținută în fața britanicei Heather Watson (75 WTA), scor 7-6(4)/7-6(3).

Puțin peste o oră a durat fiecare set al confruntării dintre Țig și Watson, iar românca s-a impus de fiecare dată la tie-break. În primul act, Țig a revenit de la scorul de 2-5, în timp ce în setul secund a avut două mingi de meci la scorul de 5-3, salvate de britanică.

Românca nu a cedat presiunii și, în ciuda faptului că Watson a trimis setul secund în tie-break, s-a impus cu 7-3 și a obținut calificarea în turul al doilea, unde o poate întâlni pe Monica Niculescu, favorita a șasea la Washington.

Niculescu o înfruntă în primul tur pe jucătoarea japoneză Nao Hibino (72 WTA). Tot în primul tur al turneului WTA de la Washington, Simona Halep a trecut în două seturi de Sloane Stephens, 7-6 (3), 6-0 (detalii AICI).