SPORTURI  »  TENIS  »  INDIAN WELLS

Pentru al 5-lea trofeu! Djokovici l-a bătut pe Nadal şi se bate cu un adversar surpriză în finală

Articol de GSP - Publicat duminica, 20 martie 2016 10:44

Novak Djokovici a câştigat pentru a 25-a oară în faţa marelui rival dintr-un total de 48 de confruntări, un record all time în era Open.

Sârbul s-a impus, scor 7-6, 6-2, într-un meci în care Nadal a arătat mult mai bine decât în ultimele dueluri cu numărul 1 mondial. Djokovici îl va întâlni în ultimul act pe Milos Raonic, cel care a trecut după 3 seturi de belgianul Goffin.

"Am muncit foarte mult să ajung la nivelul cel mai ridicat când este nevoie. Primul set a fost decis de unul sau două puncte, iar setul doi a fost echilibrat. Am jucat foarte bine de la mijlocul setului. Sunt încântat că am reuşit să câştig împotriva lui Rafa. Iau ce e mai bun din acest meci şi sper că voi încheia turneul cu o altă performanţă bună", a spus liderul ATP la finalul partidei.

Djokovici l-a învins de fiecare dată pe Raonic în meciurile directe. Mai mult, sârbul a pierdut un singur set în cele 5 confruntări cu tânărul canadian.

Nole ţinteşte al 5-lea trofeu la Indian Wells după victoriile din 2008, 2011, 2014 şi 2015. Mai mult, dacă se va impune diseară va ajunge la 27 de trofee în turneele Masters. Finala este programată la ora 22:00.