SPORTURI  »  TENIS  »  WTA DOHA

PETRA KVITOVA - GARBINE MUGURUZA // Finală incredibilă: Petra Kvitova se impune la Doha și urcă în primele 10 jucătoare ale lumii!

Articol de GSP - Publicat duminica, 18 februarie 2018 17:11

Cehoaica Petra Kvitova (27 de ani, 21 WTA) a trecut de spaniola Garbine Muguruza (26 de ani, 3 WTA) în finala turneului Premier 5 de la Doha, scor 3-6, 6-3, 6-4.

Muguruza a pornit ca din pușcă în primul set, câștigând primele 5 game-uri, profitând de procentajul extrem de mic avut de Kvitova pe primul serviciu, 52 la sută. Revenirea cehoaicei s-a terminat în game-ul cu numărul 9, când Garbine a servit impecabil și a închis setul, scor 6-3, în doar 33 de minute.

Setul secund a fost mult mai echilibrat, decis doar de câteva puncte. Kvitova a fost mai eficace la serviciu, și-a îmbunătățit procentajele și a câștigat setul cu 6-3. Setul decisiv a fost asemnător celui de-al doilea, cu o Kvitova mult mai sigură în momente cheie.

Petra Kvitova va urca de mâine pe poziția numărul 10 WTA.

Petra Kvitova a trecut în semifinalele competiției de Caroline Wonziacki, înlesnind drumul Simonei Halep spre poziția de lider WTA (vezi detalii AICI).

Cehoaica traversează o perioadă excelentă. A câștigat turneul de la Sankt Petersburg și s-a calificat în semifinalele Fed Cup cu reprezentativa Cehiei.

591,750 de dolaria primit Kvitova, în timp ce Muguruza va încasa un cec în valoare de 295,900 de dolari

revenirea incredibilă a cehoaicei

Petra Kvitova a fost atacată în propria casă la finalul anului 2016. Un bărbat i-a pus cuțitul la gât, provocându-i răni serioase care i-au amenințat cariera. Vezi detalii despre nefericitul eveniment AICI.

Playtech: TRAGEDIE! Doliu URIAȘ în politica din România! A MURIT în urmă cu puțin ...

Ianis Hagi și Dennis Man, în centrul atenției la reunire » Ținute extravagante alese de „tricolori”