SPORTURI  »  TENIS  »  WTA KAOHSIUNG

Poate şi la 35 de ani! Williams a cîştigat al 49-lea titlu din carieră!

captura tennis tv

Articol de GSP - Publicat duminica, 14 februarie 2016 10:58

Fostul număr 1 mondial a cîştigat turneul din Taiwan fără nici o problemă după ce s-a impus şi în finala din această dimineaţă în două seturi, scor 6-4, 6-2 cu Misaki Doi.

"Sînt foarte fericită că am obţinut acest trofeu. Nu jucasem pînă acum cu ea şi nu ştiam la ce să mă aştept. Mă bucur că a ieşit aşa cum mi-am dorit. La anul poate o invit şi pe Serena aici", a spus Venus la finalul partidei.

De altfel, legendara jucătoare americană nu a pierdut nici măcar un set pe parcursul competiţiei. Venus Williams, 35 de ani, şi-a trecut în palmares al 49-lea titlu WTA la simplu şi primul din acest an.

Venus rămîne pe locul 12 în clasamentul mondial şi după acest succes, iar săptămîna viitoare nu va participa la Dubai, puternicul turneu unde Halep este principala favorită.