SPORTURI  »  TENIS  »  WTA DOHA

Pregătire pentru Fed Cup » Victorie importantă obținută azi de Monica Niculescu

Articol de GSP - Publicat luni, 22 februarie 2016 17:56

Monica Niculescu, locul 37 WTA, a jucat azi în primul tur al turneului de la Doha.

Românca a trecut categoric de nemțoaica Sabine Lisicki, locul 31 WTA, scor 6-2, 6-2, după o partidă care a durat o oră.

Niculescu a început foarte bine meciul și a condus cu 4-0, după ce a făcut două break-uri. Nemțoaica a câștigat de două ori pe serviciul româncei, dar tot de două ori și-a mai mai pierdut serviciul, iar scorul final a fost 6-2.

În setul al doilea, Niculescu a câștigat de două ori pe serviciul adversarei, suficient pentru a-și adjudecat setul, scor 6-2, și meciul. În turul următor, Niculescu va juca împotriva învingătoarei meciului Jelena Jankovici, 20 WTA, și Jana Cepelova, 127 WTA.

Niculescu și Lisicki s-ar putea duela în meciul de Fed Cup, România - Germania, care se va disputa în aprilie.

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”