SPORTURI  »  TENIS  »  ATP BEIJING

Rafa Nadal și-a aflat adversarul din finala de la Beijing

Articol de Alexandru StănilăJURNALISPORT - Publicat sambata, 07 octombrie 2017 20:59

Australianul Nick Kyrgios a trecut sâmbâtă după-amiază de Alexander Zverev, favoritul numărul 2 al competiţiei, în semifinalele turneului ATP de la Beijing, scor 6-3, 7-5, după o oră şi 18 minute de joc. El îl va înfrunta pe Rafa Nadal în finala programată duminică, ora 14:30.

În vârstă de 22 de ani, "Kygs" a servit excelent pe toată durata partidei, reuşind nu mai puţin de 11 aşi. În primul set, acesta s-a desprins la scorul de 4-3, reuşind break-ul şi adjudecându-şi astfel actul inaugural. Scenariul s-a repetat şi în cel de-al doilea set, cu un game înainte de potenţialul tie-break, iar Kyrgios şi-a asigurat calificarea în cea de-a doua finală ATP din acest an.

Duminică, în finala de la turneul din China, Kyrgios îl va întâlni pe Rafael Nadal, locul 1 mondial, care l-a învins în semifinale pe bulgarul Grigor Dimitrov. Va fi a treia confruntare dintre cei doi din acest an şi a cincea per total, palmaresul întâlnirilor directe fiind egal, câte două victorii de fiecare parte.

În finala ce va avea loc duminică, de la ora 14:30, sportivul din Australia va lupta pentru câştigarea primului turneu din 2017, cea mai bună performanţă din acest an fiind finala de Cincinnati. De partea cealaltă, Nadal a avut un an de excepţie, câştigând cinci turnee, dintre care două Grand Slam-uri şi revenind pe primul loc ATP.

sursa: atpworldtour.com