SPORTURI  »  TENIS  »  ATP ROMA

Rafael Nadal, regele Romei! Victoria în finală și al optulea titlu în Italia îi asigură spaniolului revenirea în poziția de lider mondial

Articol de Alexandru PavelJURNALISPORT - Publicat luni, 21 mai 2018 00:36

Rafael Nadal este noul campion de la Roma, după ce l-a învins în finală pe germanul Alexander Zverev, în trei seturi, scor 6-1, 1-6, 6-3, într-un meci întrerupt de două ori din pricina ploii.

Deși neamțul în vârstă de 21 de ani a reușit break-ul chiar în primul game al întâlnirii, replica lui Nadal nu a întârziat să apară. Principalul favorit al competiției nu i-a mai dat nicio șansă adversarului său, adjudecându-și prima manșă cu scorul de 6-1.

Cu o desfășurare diametral opusă, setul secund i-a dat speranțe lui Zverev, dar ploaia apărută la scorul de 3-1 în favoarea sa în ultimul act l-a scos din ritm. Germanul nu a mai câștigat vreun game până la final și a pierdut partida, după două ore și șase minute.

În urma acestei victorii, Rafael Nadal va primi 1000 de puncte ATP și un cec în valoare de 935.385 de dolari. Succesul din finală îi asigură ibericului revenirea pe primul loc ATP, la doar o săptămână după ce pierdea această poziție în favoarea lui Roger Federer, care a decis să nu participe la niciun turneu în sezonul de zgură.

Succesul din capitala Italiei reprezintă al 78-lea titlu ATP din cariera tenismenului spaniol și al 32-lea de tip Masters. La Roma, Nadal are în palmares opt trofee, dar victoria de duminică este prima la ”Foro Italico” din 2013 încoace.

sursa: theguardian.com