SPORTURI  »  TENIS  »  BRISBANE

Reacţia Mariei Şarapova după ce Simona Halep a cîştigat turneul de la Shenzhen!

Articol de GSP - Publicat sambata, 10 ianuarie 2015 00:00 / Actualizat duminica, 11 ianuarie 2015 20:47

Simona Halep, locul 3 WTA, a cîştigat turneul de la Shenzhen, China, după ce a învins-o pe Timea Bacsinszky. Maria Şarapova nu s-a lăsat mai prejos şi a reacţionat pe măsură, cîştigînd azi turneul de la Brisbane.

Adversara directă a Simonei Halep pentru locul 2 WTA a învins-o în trei seturi pe Ana Ivanovici, 6-7, 6-3, 6-3, într-o partidă care a durat aproape trei ore.

Deşi a pierdut primul set, Şarapova, principala favorită a turneului, a reuşit să se impună în următoarele două seturi şi a cîştigat al 34-lea titlul WTA din carieră.

Maria Şarapova, locul 2 WTA, s-a apropiat la 681 de puncte de Serena Williams, numărul 1 WTA. Simona Halep a acumulat 6572 şi este la 763 de puncte în urma rusoaicei.

Serena Williams a pierdut astăzi!

Liderul clasamentului WTA a jucat astăzi primul meci din finala Cupei Hopman şi a fost învinsă de Agnieszka Radwanska, locul 5 WTA, scor  4-6, 7-6 , 1-6.