SPORTURI  »  TENIS  »  WTA RIO DE JANEIRO

Revenire de formă pentru Sorana Cîrstea » Românca s-a calificat în "sferturile" turneului de la Rio

Articol de GSP - Publicat miercuri, 17 februarie 2016 22:15

Sorana Cîrstea are un început de an foarte bun, iar asta se vede și în faptul că românca s-a calificat miercuri în sferturile de finală ale turneului de la Rio de Janeiro.

Numărul 199 WTA a învins-o pe slovena Polona Hercog, a cincea favorită, scor 7-5, 7-6 (3), într-o oră și 48 de minute. În sferturile de finală, Sorana va juca împotriva învingătoarei din meciul Danka Kovinic (Muntenegru), a treia favorită, și Silvia Soler Espinosa (Spania).

Pentru calificarea în această fază a competiției, jucătoarea din România și-a asigurat un cec în valoare de 6.175 de dolar și 60 de puncte WTA.

Și Ana Bogdan se află la acest turenu, iar joi va juca în optimile de finală împotriva Larei Arruabarerna din Spania și a șasea favorită.

A uitat-o pe Ghenea? » Dimitrov are o nouă cucerire celebră: filmați pe străzile din Monte Carlo

„Dacă mănânci o lună de la penitenciar, dai colțul!” » Dănuț Lupu, despre condițiile de la Rahova: „Să mă ierte doamna Rodica, dar la Marriott era mai ieftin ...”