SPORTURI  »  TENIS  »  US OPEN

Roger Federer, chinuit în primul tur de la US Open de un puști de 19 ani: "Vei avea un viitor trăsnet!"

Articol de Alexandru PavelJURNALISPORT - Publicat miercuri, 30 august 2017 16:12

Roger Federer, câștigătorul a cinci ediții la US Open, ultimul Mare Șlem al anului, a avut mari emoții în meciul cu Francesc Tiafoe (19 ani), reprezentatul gazdelor.

Elvețianul a trecut cu 4-6, 6-2, 6-1, 1-6, 6-4 de Francesc Tiafoe, unul dintre cei mai talentați puști din tenisul masculin, într-un meci de două ore și 37 de minute.

Pentru Federer a fost primul meci la US Open de la finala din 2015 împotriva lui Djokovic și primul din carieră cu acoperișul tras pe Arthur Ashe.

"Fedex" a ajuns la 17-0 la meciurile din primul tur la US Open și ar putea să devină doar al treilea jucător din era Open care începe turneul cu un meci de cinci seturi și care reușește să câștige competiția până la final, după John Newcombe în 1973 și Patrick Rafter 1998.

Roger a avut probleme încă din primul game al jocului, moment în care puștiul de 19 ani a izbutit break-ul. Avantajul lui Tiafoe a fost decisiv în economia primului set, pe care și l-a trecut în cont, 6-4, după ce a pierdut un singur punct în ultimele trei game-uri pe propriul serviciu.

Federer și-a ridicat nivelul în seturile doi și trei, pe care le-a câștigat rapid, 6-2, 6-1, dar americanul a revenit din nou în joc. A făcut două break-uri consecutive în setul al patrulea și a trimis meciul în decisiv.

Favoritul trei al turneului și-a creat din nou un avantaj de două game-uri datorită unui break în game-ul patru și a servit pentru a închide meciul. Tiafoe a făcut break-ul și a avut ocazia de a egala la cinci, însă experiența lui Roger și-a pus amprenta, iar elvețianul s-a impus cu 6-4 în decisiv.

După joc, Roger i-a transmis lui Tiafoe: "Vei avea un viitor trăsnet!".

Federer va evolua în turul secund împotriva învingătorului în meciul dintre Klaz Kavcici și Michail Youzhny.

sursa: tennisworldusa.org

BOOM economic într-un oraș din România » Investiție de 650 de milioane de euro: fabrica de anvelope se mută din Rusia