SPORTURI  »  TENIS  »  US OPEN

S-au stabilit sferturile de finală pe tabloul masculin! Vezi care sînt!

Articol de GSP - Publicat miercuri, 08 septembrie 2010 00:00

Rafael Nadal şi Roger Federer s-au calificat în sferturile de finală de Grand Slam de la US Open.

Ibericul, favoritul principal al competiţiei, l-a învins fără probleme pe compatriotul său, Feliciano Lopez (23), cu 6-3, 6-4, 6-4 şi urmează să joace în sferturi cu un alt spaniol, Fernando Verdasco, cap de serie numărul opt. Verdasco a avut nevoie de o meci care s-a decis în setul cinci pentru a trece de David Ferrer (Spania, 10), încheiată cu scorul de 5-7, 6-7 (10), 6-3, 6-3, 7-6 (4).

Verdasco a trecut peste pierderea primelor două seturi şi a înregistrat, în opinia lui, "cea mai frumoasă revenire din carieră". "M-am bătut ca un leu, am încercat să nu mă gîndesc la primele două seturi pierdute. Voiam atît de mult să trec de acest tur", a declarat Verdasco.

Stanislas Wawrinka (Elveţia, 25) a oferit un meci spectaculos cu Sam Querrey (SUA, 20). Elveţianul l-a învins pe adversarul său după mai mult de patru ore şi jumătate, cu scorul de 7-6 (11), 6-7 (5), 7-5, 4-6, 6-4. În serturi de finală, Stanislas Wawrinka îl va întîlni pe rusul Mihail YouzhnY, cap de serie numărul 12, care a trecut, cu scorul de 7-5, 6-2, 4-6, 6-4, de spaniolul Tommy Robredo.