SPORTURI  »  TENIS  »  WTA DUBAI

Simona Halep a cîştigat fără probleme partida cu Ţvetana Pironkova » Cum şi-a caracterizat românca adversara din "sferturi"

Articol de GSP - Publicat miercuri, 18 februarie 2015 00:00 / Actualizat miercuri, 18 februarie 2015 20:16

Simona Halep a învins-o în optimile de finală ale turneului de la Dubai pe bulgăroaica Ţvetana Pironkova, scor 6-4, 6-3, şi va avea un adversar dificil în următoarea fază a competiţiei.

Deşi a început bine şi a cîştigat primul game pe serva româncei, bulgăroaica n-a reuşit să menţină acelaşi ritm pînă la sfîrşitul meciului. Halep a avut un start ezitant şi în cel de-al doilea set, cînd Ţvetana Pironkova i-a luat break-ul tot în primul game.

"Sînt prima dată în "sferturi" aici şi mă simt bine. Nu pot pierde dacă sînt susţinută aşa din tribună. Pot să vorbesc şi în română la cîtă lume e aici. Sînt mai puternică mental acum. Makarova joacă foarte bine, am şansa mea mîine. Mă voi bate să cîştig", a spus Simona Halep la Digisport.

În sferturile de finală, Simona Halep va da peste Ekaterina Makarova, locul 9 WTA. Cele două s-au mai întîlnit în aceeaşi fază şi la Australian Open, cînd rusoaica a avut cîştig de cauză, scor 6-4, 6-0.