SPORTURI  »  TENIS  »  INDIAN WELLS

Simona Halep e în semifinale la Indian Wells! » Revenire senzațională în "rollercoaster-ul" cu Petra Martic + cu cine joacă în semifinale

Articol de - Publicat joi, 15 martie 2018 01:09

Simona Halep (1 WTA) s-a calificat în semifinalele turneului Premier Mandatory de la Indian Wells după ce a revenit superb în testul complicat din sferturi cu Petra Martic (51 WTA). Croata a condus cu 3-1 în decisiv, dar liderul mondial a revenit magistral și a obținut calificarea în penultimul act.

Jucătoarea noastră s-a impus în trei seturi, scor 6-4, 6-7 (5), 6-3, după două ore și 24 de minute de tenis spectacol.

• În semifinale, Simona se va duela cu Naomi Osaka.

Simona a debutat excelent în meci și a făcut break chiar în game-ul inaugural. De acolo, ambele jucătoare au mers cap la cap, însă avantajul obținut de Simona în primul game s-a dovedit a fi decisiv.

Jucătoarea noastră a fost indestructibilă pe propriul serviciu și a închis manșa la 4, după 40  de minute.

Setul doi a debutat într-o manieră complet diferită, cu Petra Martic dictând mai mult ritmul punctelor, servind mult mai agresiv și lovind mult mai plasat. Croata a luat-o prin surprindere pe Halep și prin numărul des al aparițiilor la fileu, care au derutat-o complet pe Halep.

Martic s-a distanțat rapid la 5-2, dar Simona a apăsat din nou pe pedala de accelerație. După 3 game-uri superbe, a egalat la 5, iar mai apoi a trimis partida în tie-break.

Prelungirile setului secund s-au dovedit a fi un desăvârșit "montagne russe". Martic a condus cu 5-2, s-a văzut din nou egalată de o Simona extrem de agresivă.

Incomodată și de vântul puternic care a persistat tot meciul, Halep a gestionat greșit punctul de la 5-5, astfel că Martic a fost mai inspirată și a trimis confruntarea în decisiv.

Așa cum Simona Halep ne-a obișnuit pe durata acestui an, și setul decisiv a avut parte de răsturnări spectaculoase de situație. Deși a solicitat de două ori intervenția lui Darren Cahill, jucătoarea noastră s-a văzut condusă cu 3-1, având în față o adversară care a jucat extrem de solid și variat. Pe deasupra, Simona a avut de-a face cu serviciile incisive ale adversarei sale, care a avut procentaje extraordinare atât pe primul cât și pe al doilea serviciu.

Într-o cursă de urmărire în care a luptat admirabil, Simona a reușit să recupereze break-ul, ba chiar să treacă în avantaj. Liderul mondial a câștigat 5 game-uri la rând și a încheiat partida în stil de mare campioană.

În semifinale, Simona se va duela cu învingătoarea partidei dintre Karolina Pliskova și Naomi Osaka. Partida va avea loc în această dimineață, după ora 04:20. Rămâi pe GSP.ro pentru a afla viitoarea adversară a Simonei Halep.

Desfășurarea liveTEXT a partidei

6-3, Game, Set, Meci! Simona Halep închide meciul ca o mare campioană. Fără pic de emoții, jucătoarea noastră a manageriat perfect ultimul game al partidei și avansează în semifinale!
5-3, Break Halep! După un nou game de-a dreptul epuizant, care a durat mai bine de 8 minute, Simona reușește să facă break, la a treia încercare Jucătoarea noastră va servi pentru victorie
4-3, Game Halep! Deși a întâmpinat un game cu multe dificultăți, Simona a rămas tare din punct de vedere mental. Jucătoarea noastră a salvat în stil de mare campioană două mingi de break ale croatei, închizând game-ul cu un as. Este cel de-al 3-lea game consecutiv reușit de Halep, care a fost condusă cu 3-1
3-3, Break Halep! Insistențele româncei își găsesc, în sfârșit, finalitate. Românca egalează la 3 și reechilibrează decisivul din sfertul de la Indian Wells
2-3, Game Halep: Jucătoarea noastră luptă admirabil și reușește să rămână aproape de Martic. Simona a rezistat eroic atacurilor furibunde ale adversarei și, după mai bine de opt minute, a reușit să închidă game-ul, ajutată și de serviciu și câteva lovituri foarte inspirate, precum cel de mai jos

1-3, Game Martic! Jucătoarea noastră a avut din nou șansa de a se impune pe serviciul croatei, dar Petra Martic a servit extrem de eficient și a reușit să se distanțeze la 3
1-2, Break Martic! Simona îi permite adversarei să dicteze ritmul jocului în momentele importante din schimburi, astfel că Martic reușește să facă break și să preia conducerea în setul secund. La finalul acestui game, Darren Cahill și-a făcut din nou apariția pe teren, sugerându-i elevei sale să lovească mai mult cu reverul: "Haide, am mai discutat asta! Lovește cu reverul. Forehandul e bun, dar trebuie să ai încredere în rever".
1-1, Game Martic! Croata egalează la 1 după un game extrem de disputat, în care a salvat nu mai puțin de 3 mingi de break ale Simonei Halep
1-0, Game Halep! Impulsionată și de intervenția lui Darren Cahill de după pierderea setului secund, jucătoarea noastră a luptat exemplar în primul game din decisiv. Simona a revenit de la 15-30, a jucat curajos și a închis superb game-ul

A început setul decisiv! Jucătoarea noastră se află la serviciu

6-7, Set Martic! Croata se impune în tie-break și trimite meciul în decisiv! Halep a revenit și în tie break de la 2-5, a egalat la 5 și a avut-o în mână pe croată, însă a ratat o minge ușoară, iar croata a închis imediat setul

6-6, Game Halep! Jucătoarea noastră trimite setul în tie-break după un game câștigat fără probleme

5-6, Game Martic! Croata reușește să oprească seria pozitivă a Simonei, își face serviciul fără nicio emoție și trece din nou în avantaj
5-5, Game Halep! Jucătoarea noastră își face fără emoții serviciul și egalează la 5. Românca a fost condusă cu 2-5 și 0-30, dar a ridicat nivelul jocului exact când trebuia
4-5, Break Halep! Simona se impune într-un mod convigător pe serviciul Petrei Martic, face break-ul de care avea nevoie și urmează să servească pentru a egala la 5

3-5, Game Halep! Simona revine superb de la 0-30, câștigă game-ul, și rămâne deocamdată în set. Croata va servi pentru a închide manșa secundă
2-5, Game Martic! Croata face din nou un game solid pe propriul serviciu. Petra a urcat des la fileu, creându-și avantaj, postură care a deranjat-o pe Halep. Simona va servi pentru a rămâne în set

2-4, Game Halep! Jucătoarea noastră se impune clar pe propriul serviciu, la 0, și se apropie de Martic. Simona a servit extrem de bine, a lovit agresiv, forțând-o pe Martic să greșească
1-4, Game Martic! Serviciul croatei produce din ce în ce mai mult e daune în jocul Simonei! Croata se află la parametri extrem de buni în aceste momente ale jocului
1-3, Game Halep! Jucătoarea noastră reușește să câștige un prim game în setul secund și reduce din diferență. Simona încearcă din răsputeri să-și regăsească cadența arătată în primul set
0-3, Game Martic! Petra Martic continuă evoluția solidă din setul secund, își face serviciul fără mari emoții și se distanțează la 3-0. Momentan, jocul Simonei suferă!

0-2, Break Martic! Croata joacă extrem de agresiv în aceste momente și reușește să o surprindă pe Halep și să se impună pentru prima oară pe serviciul acesteia
0-1, Game Martic! Pentru prima oară în acest meci, Petra Martic se află la conducere. Croata a salvat inspirat două mingi de break ale Simonei, a stat bine în schimburi, surprinzând-o pe Halep cu adâncimea loviturilor sale

A început manșa secundă, Petra Martic este la serviciu

6-4, Game, Set, Halep! Simona întâmpină primele probleme importante pe propriul serviciu, dar gestionează cu multă maturitate momentele în care Martic a fost agresivă. Jucătoarea noastră a închis setul cu o lovitură norocoasă, care a lovit mai întâi banda fileului

5-4, Game Martic! Jucătoarea noastră nu menține și la retur intensitatea ridicată arătată pe propriul serviciu, iar croata reușește să-și facă serviciul. În minutele ce urmează, Simona va servi pentru a închide prima manșă
5-3, Game Halep! Simona rămâne indestructibilă la serviciu. Jucătoarea a construit frumos punctele, a servit excelent și s-a impus la 0, distanțându-se la 5-3.

4-3, Game Martic! Croata a ridicat nivelul jocului față de începtul meciului. Și-a făcut serviciul la 30 și rămâne aproape de Simona Halep
4-2, Game Halep! Simona reușește să-și facă încă o dată serviciul, la capătul unui game în care și-a păstrat constanța, profitând și de erorile croatei
3-2, Game Martic! Croata supraviețuiește unui game extrem de disputat, în care a salvat și două mingi de break ale Simonei Halep. Martic a avut un plus de agresivitate spre finalul game-ului, care o ajută să rămână aproape de Halep pe tabelă
3-1, Game Halep! Liderul mondial face un nou game bun pe propriul serviciu și se distanțează în primul set. Simona a reușit un punct superb la începutul game-ului, când a reușit un passing de toată frumusețea, care a lăsat-o mască pe Martic

2-1, Game Martic! Petra Martic reușește să-și treacă în cont primul game al partidei. Croata a servit mai exact, profitând și de câteva imprecizii presărate în jocul Simonei
2-0, Game Halep! Jucătoarea noastră confirmă și în primul game de pe propriul serviciu apetitul ofensiv arătat în startul confruntării.  Românca a jucat solid și s-a impus la 0
1-0, Break Halep! Simona începe entuziasmant meciul. Românca a dictat ritmul punctelor și a încheiat game-ul superb, cu un forehand la care Martici nu a mai putut să ajungă. În plus, croata a început timorat, greșind două mingi ușoare și comițând o dublă greșeală.