SPORTURI  »  TENIS  »  WTA MADRID // SIMONA HALEP - ELISE MERTENS

VIDEO+FOTO Simona își ia viteză! Halep a învins-o categoric pe Elise Mertens, în turul 2 la Madrid » Cele mai tari schimburi din meci + următoarea adversară

Articol de GSP - Publicat marti, 08 mai 2018 16:46

Simona Halep, locul 1 WTA, a câștigat categoric meciul cu Elise Mertens, locul 16 WTA, scor 6-0, 6-3. În turul III al turneului de la Madrid, Simona Halep va juca împotriva Kristynei Pliskova, locul 94 WTA.

Primul set a fost dominat de Simona Halep. Jucătoarea noastră a lovit agresiv și lung, a forțat mereu și s-a deplasat perfect în teren. Elise Mertens a făcut multe greșeli și i-a permis Simonei să facă trei break-uri și să câștige primul set după doar 20 de minute.

Setul doi a început cu un break al Simonei, dar Mertens a jucat mai bine față de prima parte. Belgianca a câștigat trei game-uri și avut trei ocazii să facă rebreak, dar tot Simona a fost mai exactă. Halep a controlat jocul și s-a menținut în față până la finalul meciului, reușind calificarea în turul III. În ultimul game, Simona a avut nevoie de cinci mingi de meci pentru a închide partida.

Kristyna Pliskova, 26 de ani, sora mai slab cotată a Karolinei Pliskova, s-a calificat pe tabloul principal după calificări în care a trecut de două românce, Irina Bara și Ana Bogdan. Până acum, Halep și Pliskova s-au întâlnit de două ori, iar jucătoarea noastră a câștigat de fiecare dată. Ultimul meci a fost în acest an, la Indian Wells, când Halep s-a impus cu 6-4, 6-4.

Simona Halep - Elise Mertens 6-0, 6-3

MECI SIMONA HALEP: Simona Halep a câștigat încă un game pe serviciul belgiencei, 6-3, și a câștigat meciul, calificându-se în turul III al turneului de la Madrid

Setul 2 // Game Halep, 5-3: Simona Halep este la un game de câștigarea meciului. Simona a salvat două mingi de break și a revenit în game datorită unor servicii foarte bune și a unor lovituri la limită

Setul 2 // Game Mertens, 4-3: Belgiaca joacă mult mai bine în acest set și se menține aproape de Simona. Mertens a câștigat al treilea game din acest set, dar Simona are un break în față

Setul 2 // Game Halep, 4-2:
Simona a scăpat de cel mai greu game pe serviciu din acest meci. Halep a salvat o minge de break, obținută de Mertens după ce a trimis mingi foarte precise, și a câștigat game-ul

Setul 2 // Game Mertens, 3-2: Elise a mai reușit un game, echilibrând starul setului secund, după ce a început să facă tot mai puține greșeli neforțate

Setul 2 // Game Halep, 3-1:
Simona a făcut primii doi ași din acest meci, reușind încă un game perfect. Este tot mai aproape de câștiga meciul
Setul 2 // Game Mertens, 2-1:
Elise Mertens a stopat seria de game-uri câștigătoare a Simonei. Belgianca a făcut mai puține greșeli în acest game și a redus diferența față de Simona

Setul 2 // Game Halep, 2-0:
Românca a mai câștigat un game, servind excelent și profitând de greșelile belgiencei

Setul 2 // Break Halep, 1-0: Simona a câștigat și primul game din setul secund, după încă un break. Mertens a condus cu 40-0 în acest game, dar Simona a revenit și a întors soarta game-ului

Începe setul doi. Mertens servește prima

SET SIMONA HALEP, 6-0: Simona a câștigat setul după 20 de minute. Halep a jucat excelent, a trimis lovituri perfecte și a dominat autoritar schimburile. Mertens a făcut multe greșeli neforțate și nu a putut să se ridice la nivelul Simonei

Break Halep, 5-0:
Românca este la un game de câștigarea setului. Simona a mai reușit un break, după un game jucat perfect
Game Halep, 4-0:
Simona se simte excelent pe teren. Domină fără nicio problemă, este foarte încrezătoare în forțele ei și are lovituri excelente, câștigând game-ul fără probleme

Break Halep, 3-0: Jucătoarea noastră se află la conducerea meciului. Simona domină autoritar schimburile și lovește foarte agresiv. Halep variază loviturile și se deplasează excelent pe teren, în timp ce Mertens nu poate ține pasul cu Halep
Game Halep, 2-0:
Simona Halep își mărește avantajul. A câștigat lejer game-ul de serviciu, după servicii foarte bune și greșeli neforțate ale adversarei

Break Halep, 1-0:
Simona începe bine setul și face break. Game-ul a fost unul la limită. Mertens a avut două duble greșeli, a salvat o minge de break a Simonei și a greșit la ultima minge din game

Începe meciul. Mertens servește prima

Pănă acum, Halep și Elise Mertens nu s-au întâlnit niciodată în circuitul WTA. Câștigătoarea acestui meci va juca în runda următoare cu învingătoarea partidei Kristyna Pliskova - Sara Sorribes Tormo.

În primul tur, Halep a învins-o pe Ekaterina Makarova, 6-1, 6-0, iar Mertens a învins-o pe Alison Van Uytvanck, scor 6-4, 6-4. Mertens a avut un 2018 extrem de solid și vine după două victorii consecutive, în turneele de la Lugano și Rabat.

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”