SPORTURI  »  TENIS  »  BRD BUCHAREST OPEN

Simona Halep, în finala de la Bucharest Open! Cu cine va juca în ultimul act

Articol de GSP - Publicat sambata, 16 iulie 2016 16:54

Simona Halep (locul 5 WTA) a învins-o pe Vania King (locul 144 WTA) în trei seturi, 6-7(3-7)/6-4/6-3 și s-a calificat în finala turnului de la București.

Halep, principala favorită a competiției, a revenit după ce a pierdut primul set și a învins-o pe jucătoarea americană după două ore și 11 minute de joc.

În celălalt meci, letona Anastasija Sevastova (locul 66 WTA) a învins-o pe nemțoaica Laura Siegemund (locul 43 WTA), scor 6-3/6-2, și a obținut calificarea în utlimul act al competiției.

Finala probei de simplu de la Bucharest Open, dintre Simona Halep și Anastasija Sevastova va avea loc mâine, pe terenul central al Arenelor BNR, de la ora 16:00.

"A fost un meci foarte greu. În primul set am ratat șansa de a lua setul. Mă bucur foarte mult că joc din nou finala aici și sper să fie bine și mâine"Simona Halep, la finalul meciului cu Vania King