SPORTURI  »  TENIS  »  WTA CINCINNATI

Simona Halep, în sferturi! A trecut fără probleme de Daria Gavrilova

Articol de GSP - Publicat joi, 18 august 2016 17:05

Simona Halep a învins-o pe australianca Daria Gavrilova (locul 47 WTA), în optimile de finală ale turneului de la Cincinnati, în două seturi, 6-1/6-2.

FINAL » Simona Halep - Daria Gavrilova 6-1/6-2

Românca a început excelent primul set, a reuşit câteva lovituri câştigătoare cu dreapta şi reverul, obţinând şi primul break al meciului. Apoi nu i-a mai dat nici o şansă adversarei şi s-a desprins la 5-0 fără mari probleme. Gavrilova a reuşit să câştige un singur game în primul set, într-un moment în care Halep a fost mai relaxată.

Halep nu i-a lăsat nicio șansă adversarei nici în setul al doilea. Deși a recuperat un prim break reușit de româncă, Gavrilova nu a mai revenit după alte două game-uri câștigate de Simona pe serviciul adversarei.

În primul meci de la Cincinnati, Halep a trecut fără probleme de nemțoaica Annika Beck, în două seturi, 6-3/6-1.

În meciul următor, Simona o va întâlni pe învingătoarea dintre Agnieszka Radwanska (locul 5 WTA) și Johanna Konta (locul 13 WTA).