SPORTURI  »  TENIS  »  WTA STUTTGART

SIMONA HALEP - MAGDALENA RYBARIKOVA // FOTO + VIDEO Halep e în sferturi la Stuttgart! Victorie în fața Rybarikovei, după ce liderul mondial a pierdut primul set + cu cine ar putea juca

Articol de GSP - Publicat miercuri, 25 aprilie 2018 23:56

Simona Halep s-a calificat miercuri seara în sferturile turneului Premier de la Stuttgart, reușind să câștige partida cu Magdalena Rybarikova (18 WTA). Halep a pierdut primul set, 4-6, însă a revenit și a câștigat următoarele două seturi într-o manieră categorică, scor 6-2, 6-3, după o oră și 54 de minute de joc.

Cele două jucătoare au etalat un tenis solid încă din primele game-uri ale partidei. După un schimb rapid de break-uri în primele două game-uri, cele două au mers cap la cap până la 3. Acolo, în fatidicul game 7, Rybarikova a reușit un break, pe care l-a menținut până la sfârșitul setului. 6-4 pentru slovacă, iar Simona transmitea semnale îngrijorătoare, acuzând probleme la spate.

Tot descurajator a început și setul secund: Rybarikova a făcut rapid break, însă revirimentul Simonei a început în acel moment, impulsionată și de intervenția pe teren a lui Andrei Pavel. Jucătoarea noastră a câștigat următoarele 5 game-uri și a închis setul la 2, etalând tenisul cu care ne-a obișnuit pe zgură.

Simona a continuat să joace eficient și în setul decisiv, unde a avut probleme doar în primul game, pierdut după o luptă de 10 minute în fața slovacei. Jucătoarea noastră a revenit însă, a făcut rebreak, iar de acolo a fost în controlul total al partidei și a închis decisivul la 3.

În sferturi, Simona Halep o va înfrunta vineri pe câștigătoarea partidei dintre Coco Vandeweghe și Laura Siegemund. Duelul dintre cele două are loc joi, de la ora 14:30.

Desfășurarea liveTEXT a partidei:

6-3, Game, Set, Meci Halep: Românca servește excelent și reușește să câștige meciul
5-3, Game Rybarikova: Jucătoarea slovacă rămâne deocamdată în meci, însă Simona urmează să servească pentru a închide meciul
5-2, Game Halep: Simona se află în controlul total al partidei. Românca și-a făcut serviciul fără emoții, la 15, iar Rybarikova urmează să servească pentru a rămâne în meci
4-2, Break Halep: Tenis spectaculos etalat de Simona Halep în acese momente, care reușește să câștige la 0 pe serviciul slovacei. Halep conduce acum cu 4-2 și doar două game-uri o despart de calificarea în sferturi
3-2, Game Halep: Românca revine superb de la 0-30, supraviețuiește unui game dificil și preia din nou conducerea în setul decisiv
2-2, Game Rybarikova: Magdalena servește foarte bine, nu o lasă pe Simona să se apropie, și închide game-ul la 15
2-1, Game Halep: Încă un game solid reușit de jucătoarea noatră. Simona servește bine și preia conducerea în setul secund
1-1, Break Halep: Simona reușește o serie de lovituri excelente și își ia break-ul înapoi. Jucătoarea noastră a avut 40-0, Rybarikova a salvat două mingi de break, dar Halep nu a mai irosit-o și pe a treia și a închis agresiv punctul
0-1, Break Rybarikova! Slovaca se impune în primul game al meciului, unul de-a dreptul epuizant, care a durat peste 10 minute! În prealabil, Simona salvase eroic două mingi de break, cu două backhand-uri superbe în lung de linie

A început decisivul, Simona Halep se află la serviciu!

6-2, Game, Set Halep: Simona se impune pentru a treia oară la rând pe serviciul slovacei și își trece în cont setul secund. Halep joacă extrem de bine de câteva game-uri încoace și nu îi mai permite Rybarikovei să dicteze jocul și să preia inițiativa

5-2, Game Halep: Simona face un game excelent pe propriul serviciu, câștigat la 0, și se distanțează în setul secund
4-2, Break Halep: Românca se impune înccă o dată pe serviciul slovacei și se desprinde în setul secund. Totuși, Halep pare jenată în continuare de problema acuzată la spate

3-2, Game Halep: Simona pare că se află în revenire, câștigă cel de-al doilea game consecutiv și trece în avantaj în setul secund
2-2, Break Halep: Simona Halep a făcut, în sfârșit, un game excelent pe serviciul Rybarikovei și își ia break-ul înapoi. În pauza precedentă, Simona a solicitat intervenția antrenorului Andrei Pavel
1-2, Break Rybarikova: Slovaca reușește cel de-al treilea break al meciului și preia conducerea în setul secund. În continuare, Simona Halep nu reușește  să găseacă răspuns jocului extrem de bun al adversarei

1-1, Game Rybarikova: Slovaca servește în continuare bine și nu îi dă deloc ritm jucătoarei noastre.
1-0, Game Halep: De aici să înceapă revirimentul Simonei? Halep a anihilat cu un as o minge de break a Rybarikovei, a rămas conectată în joc și a câștigat un prim-game extrem de disputat.

A început setul secund, Simona Halep se află la serviciu!

4-6, Game, Set Rybarikova: Slovaca își face fără mari probleme serviciul și reuește să-și adjudece primul set, profitând de o scădere a intensității jocului Simonei, ce pare deranjată de problema acuzată la spate<strong

>
4-5, Game Halep: Jucătoarea noastră își face serviciul la 30, rămâne în set, însă acuză o problemă la spate. Halep a cerut intervenția fizioterapeutului

3-5, Game Rybarikova: Slovaca se desprinde în primul set după un game extrem de disputat pe propriul serviciu. Rybarikova variază inteligent, folosește din abundență slice-ul care pare că o deranjeză pe Simona
3-4, Break Rybarikova: Jucătoarea din Slovacia continuă să etaleze un joc agresiv, care o incomodează vizibil pe Halep.
3-3, Game Rybarikvoa: La fel cum a făcut-o și în meciul precedent cu Kasatkina, slovaca servește foarte bine în acest debut de partidă. Magdalena și-a făcut serviciul la 30 și a restabilit egalitatea
3-2, Game Halep: Simona rămâne la conducere în setul secund, după o nouă prestație ireproșabilă pe propriul serviciu
2-2, Game Rybarikova: Slovaca face și ea un game solid și egalează la doi. Ambele jucătoare etalează un tenis de înaltă calitate încă din startul partidei
2-1, Game Halep! Simona face un game excelent pe propriul serviciu, impunându-se la 15 și trecând în avantaj. Românca a încheiat game-ul cu un as

1-1, Break Halep! Simona recuperează rapid break-ul și egalează la 1. Jucătoarea noastră a încercat să dicteze ritmul punctelor și a forțat-o pe Rybarikova să greșească
0-1, Break Rybarikova! Jucătoarea din Slovacia începe tare meciul, speculează câteva erori ale Simonei Halep, printre care și o dublă greșeală.