SPORTURI  »  TENIS  »  WTA MIAMI

SIMONA HALEP - OCEANE DODIN // VIDEO+FOTO Calificare chinuitoare » Halep a avut mari probleme la Miami în fața locului 98 WTA, dar a luptat admirabil. Declarațiile Simonei după meci + adversara din turul 3

Articol de GSP - Publicat joi, 22 martie 2018 20:27

Simona Halep (1 WTA) s-a calificat joi seara în turul III al turneului Premier Mandatory de la Miami. Jucătoarea noastră s-a chinuit cu franțuzoaica Oceane Dodin (21 de ani, 98 WTA), pe care a învins-o greu, în trei seturi, scor 3-6, 6-3, 7-5, după 2 ore și 7 minute de joc. În turul 3, o va înfrunta pe Angnieszka Radwanska (32 WTA).

Halep a avut un prim set modest, în care a părut și incomodată de problemele acuzate la gât și umărul drept. Dodin a făcut break încă din startul partidei și a fost la conducere în permanență, reușind să-și adjudece setul la 3, după ce a etalat un joc extrem de agresiv.

Simona Halep a început mult mai bine setul secund și nu i-a mai permis franțuzoaicei să preia deloc inițiativa. Simona a domninat setul de la un capăt la celălalt, impunându-se la 3 și trimițând partida în decisiv.

Setul trei a avut parte de mult dramatism și numeroase răsturnări de situație. Deși părea că partida se va îndrepta spre o victorie a lui Dodin, Halep a rămas în meci și a contracarat de fiecare dată break-urile reușite de tânara franțuzoaică.

Dodin a avut 3-1 și 4-2, însă Simona Halep și-a ridicat nivelul jocului exact când trebuia, reușind să se impună cu 7-5, după un decisiv care a durat 53 de minute.

Ce a spus Halep la finalul meciului

"Am avut multe meciuri dificile în acest an, sunt obișnuită. Am vrut să rămân concentrată, am luptat până la final în meci și asta e cel mai important. E greu să joci împotriva unei astfel de adversare care lovește foarte agresiv. A fost un meci nebun. Nu am știut unde va trimite mingea, a trebuit să rămân concetrată la fiecare punct. A fost foarte greu, dar sunt foarte fericită

Va fi un meci dificil contra Radwanskăi, trebuie să-mi deschid terenul mai mult, să caut mai multe unghiuri", a spus Simona Halep, la interviul de la finalul meciului.

FINAL » Simona Halep - Oceane Dodin 3-6, 6-3, 7-5

7-5, Game, Set Halep: Românca încheie meciul cu un as și se califică în turul III după un meci extrem de complicat cu o adversară mult mai slab clasată.

6-5, Game Halep: Simona reușește să-și ridice nivelul jocului și se impune pe seriviciul franțuzoaicei, urmând să servească pentru a închide meciul
5-5, Game Halep: Simona Halep face un game foarte bun,  își face serviciul la 15, și egalează situația la 5 în decisiv.
4-5, Game Dodin: Franțuzoaica reușește să câștige un game extraordinar de important și trece în avantaj. Simona Halep urmează să servească pentru a rămâne în meci
4-4, Game Halep: Simona stopează seria interminabilă a break-urilor și reușește să egaleze la 4. Finalul de meci este unul palpitant.
3-4, Break Halep: Break după break în meciul dintre Simona Halep și Oceane Dodin. Simona reușește să se impună pe serviciul franțuzoaicei, și să rămână în meci
2-4, Break Dodin: Simona greșește din nou nepermis de mult și își complică situația. Dodin are 4-2 și e la doar două game-uri să o trimită acasă pe Simona Halep
2-3, Break Halep: Simona Halep recuperează break-ul după un game fantastic și reușește să revină în meci
1-3, Break Dodin: Simona Halep nu face față presiunii impuse de Dodin, car face break și se distanțează în setul decisiv
1-2, Game Dodin: Franțuzoaica joacă foarte solid în aceste momente și nu o lasă pe Halep să emită pretenții la retur
1-1, Game Halep: Game convingător reușit de Simona Halep, care pare să nu mai aibă nicio problemă în aceste momente
0-1, Game Dodin: După un game extrem de intens, cu mai multe schimburi lungi, franțuzoaica reușește să preia conducerea în decisiv.

A început setul decisiv, Dodin este la serviciu!

6-3, Game, Set Halep: Simona reușește în sfârșit să-și mențină avantajul și își face serviciul fără probleme, eglaând situația la seturi

5-3, Break Halep: Dodin clachează din nou într-un moment important al partidei. Franțuzoaica comite două duble forțate, iar Simona reușește să facă un nou break
4-3, Break Dodin: Simona nu reușește nici de această dată să-și conserve avantajul, iar Dodin face din nou rebreak.
4-2, Break Halep: Românca reușește să facă break după un game mai slab al franțuzoaicei și se distanțează din nou în setul secund
3-2, Game Halep: Liderul mondial încearcă din răsputeri să rămână în față în setul al doilea și își face fără emoții serviciul.
2-2, Game Dodin: Jucătoarea franceză își face serviciul după un game în care Simona părea că are inițiativa. Dodin continuă să o surprindă pe Halep cu loviturile sale extrem de agresive
2-1, Break Dodin: Exact în momentul în care părea că începe să joace mai bine, Simona face un game dezamăgitor pe propriul serviciu, iar franțuzoaice se impune la 0. Fizioterapeutul și-a făcut din nou apariția pentru a-i acorda îngrijiri Simonei Halep.
2-0, Break Halep: Jucătoarea noastră începe să joace mult mai convingător și reușește să facă break în setul secund

1-0, Game Halep: Simona începe mai bine setul secund și reușește să-și facă serviciul la 0. Este pentru prima oară în meci când Simona se află la conducere

A început setul secund, cu Simona Halep la serviciu!

3-6, Game, Set Dodin! Franțuzoaica reușește să închidă setul la capătul unui game extrem de disputat. Simona Halep a salvat inițial două mingi de set, a avut mingi de break, dar Dodin a revenit și a reușit să închidă manșa.

Halep nu pare în cea mai bună dispoziție de joc, plângându-se în game-ul precedent de dureri la omoplatul drept. De altfel, fizioterapeutul și-a făcut apariția pe teren la finalul setului  pentru a-i acorda îngrijri medicale Simonei.

3-5, Game Halep: Românca își face fără emoții serviciul, la 0, și rămâne deocamdată în set
2-5, Game Dodin: Simona Halep e în continuare de nerecunoscut. Jucătoarea noastră joacă foarte slab până în acest moment, lăsând-o pe adversara sa să dicteze ritmul punctelor. Românca va servi în momentele ce urmează pentru a rămâne în set
2-4, Break Dodin: Franțuzoaica joacă în continuare foarte solid și reușește să câștige din nou pe serviciul româncei

2-3, Game Dodin: Oceane Dodin o surprinde pe Simona Halep cu agresivitatea pe care încearcă să o imprime de fiecare dată în loviturile sale. După un game disputat, franțuzoaica își face serviciul
2-2, Game Halep: Liderul mondial pare că abia acum își intră în ritm. Halep și-a făcut serviciul fără probleme și a egalat la 2
1-2, Break Halep: Simona reușește să-și recupereze break-ul, câștigând astfel primul său game din meci. Jucătoarea noastră a revenit de la 0-30 și și-a adjudecat game-ul printr-o serie de lovituri agresive

0-2, Break Dodin: Început modest de meci pentru Simona, care greșește foarte multe mingi ușoare. Dodin a izbutit break-ul și conduce cu 2-0
0-1, Game Dodin: Franțuzoaica se impune în primul game al partidei, unul presărat cu numeroase erori neforțate din partea ambelor jucătoare și care a durat 5 minute
A început meciul! Oceane Dodin va servi prima!
Cele două jucătoare se află la încălzire, iar meciul va începe în scurt timp.

Va fi primul meci al Simonei Halep după eliminarea surprinzătoare suferită în semifinale turneului de la Indian Wells, unde a fost învinsă clar de japoneza Naomi Osaka, 3-6, 0-6.

Oceane Dodin are 21 de ani și ocupă în prezent locul 98 în clasamentul WTA. Până acum, a câștigat un trofeu în circuit, în 2016, la Quebec. Cea mai bună clasare din carieră a fost locul 46, atins în iunie 2017.

Franțuzoaica a intrat în postura de "lucky lookser" pe tabloul de la Miami, după ce fusese învinsă în ultimul tur al calificărilor.

Simona Halep și Oceane Dodin nu s-au mai înfruntat niciodată până acum în circuit.

Vezi și: Simona Halep e gata de debutul la Miami: "Mi-am revenit după meciul cu Osaka! Am fost complet blocată" » Ce spune despre condițiile de joc