SPORTURI  »  TENIS  »  TURNEUL DE LA BEIJING

Simona Halep şi-a aflat prima adversară de la turneul de la Beijing

Articol de GSP - Publicat vineri, 26 septembrie 2014 00:00 / Actualizat vineri, 26 septembrie 2014 13:02

Simona Halep va evolua în primul tur împotriva cehoaicei Barbora Zahlavova Strycova, locul 32 WTA. Cele două s-au mai întînlit o singură dată, în 2010, cînd jucătoarea româncă a pierdut.

Cea mai bună performanţă din acest sezon a cehoaicei a fost prezenţa în finala turneului de la Birmingham, pierdută în faţa Anei Ivanovic.

Zahlavova Strycova s-a mai întînlit cu o jucătoare din România la US Open, cînd a învins-o în turul al doilea pe Monica Niculescu.

Simona Halep nu se află în cea mai bună perioadă a carierei sale. Românca a fost eliminată în turul al treilea de la US Open de o jucătoare clastă pe locul 121 WTA. Constănţeanca a participat şi la turneul de la Wuhan, dar a fost eliminată în turul doi de Garbine Muguruza

Simona  Halep, locul 2 WTA, a decis să participe şi la turneul de dublu, unde va face juca alături de Raluca Olaru.

Turneul de la Beijing este ultimul înaintea Turneului Campioanelor, la care Halep va participa pentru prima oară.