SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN

ȘOC la Australian Open! A ieșit cota de 30: Djokovici eliminat de locul 117 ATP! Meci dramatic de 5 ore

Articol de GSP - Publicat joi, 19 ianuarie 2017 10:00

După 5 ore, Denis Istomin, locul 117 ATP, l-a eliminat pe Novak Djokovici, locul 2 ATP, în turul II de la Australian Open, scor 7-6(8), 5-7, 2-6, 7-6(5), 6-4

Uzbekul Istomin, 30 de ani, a făcut un meci remarcabil în fața sârbului și l-a ținut în șah pe Nole, care a făcut foarte multe greșeli neforțate, peste 70.

"Să îl bați pe Nole în Australia este ceva deosebit. E o mare victorie" Denis Istomin

Cea mai bună clasare a lui Istomin, jucător care este antrenat de mama lui, a fost în 2012: locul 33 ATP. De-a lungul carierei a strâns 195 de victorii și 209 înfrângeri. Singurul trofeu câștigat a fost în 2015, la Nottingham.

După această eliminare, Nole ratează șansa de a-l depăși pe Roy Emerson și de a deține singur recordul de trofee la Australian Open. Sârbul are 6 trofee, 2008, 2011, 2012, 2013, 2015, 2016, la fel ca și Emerson, 1961, 1963, 1964, 1965, 1966 și 1967

Din 2006 Nole nu a mai ieșit atât de devreme la Australian Open. Atunci, sârbul era eliminat în turul I de Paul Goldstein.

30
era cota pe care Istomin o avea la startul meciului, pentru a trece de Nole

Primul set a fost câștigat la tie-break de Istomin, după ce fiecare dintre jucător a făcut câte un break. În setul doi, Nole și Istomin au mers cap la cap, până la scorul de 5-5, când sărbul a făcut break și a reușit să se impună.

Setul 3 a fost cel mai dezechilibrat, iar Djokovici a făcut trei break-uri, în timp ce și-a pierdut serviciul doar o dată. Istomin a trimis meciul în decisiv, după ce a câștigat setul 4 la tie-break. La fel ca în primul set, fiecare jucător a făcut câte un break.

În setul 5, la scorul de 2-2, Istomin a făcut singurul break, suficient pentru a câștiga meciul.

Playtech: TRAGEDIE! Doliu URIAȘ în politica din România! A MURIT în urmă cu puțin ...

Ianis Hagi și Dennis Man, în centrul atenției la reunire » Ținute extravagante alese de „tricolori”