SPORTURI  »  TENIS  »  WTA STUTTGART

Sorana Cîrstea a pierdut în primul tur al turneului de la Stuttgart » Simona Halep joacă mîine

Articol de GSP - Publicat miercuri, 23 aprilie 2014 00:00 / Actualizat miercuri, 23 aprilie 2014 15:41

Sorana Cîrstea, locul 27 WTA, a fost învinsă cu scorul de 6-1, 7-5, de sportiva germană Julia Goerges, locul 94 WTA, după un meci care a durat aproape o oră şi jumătate, disputat în turul întîi al turneului de categorie Premier de la Stuttgart.

Cîrstea va primi un cec în valoare de 5.073 de euro şi un punct WTA, pentru participarea pe tabloul principal de simplu.

Sorana Cîrstea a fost decisivă în întîlnirea din Cupa Fed cu Serbia, reuşind două victorii, cu Ana Ivanovici şi cu Bojana Jovanovski. Astăzi, fosta jucătoare Ruxandra Dragomir a declarat că Sorana poate ajunge numărul 1 mondial, dar trebuie să fie mai constantă în joc.

La Stuttgart este prezentă şi Simona Halep, locul 5 WTA şi cap de serie numărul 2, care va evolua mîine cu Svetlana Kuzneţova din Rusia, locul 29 WTA.