SPORTURI  »  TENIS  »  WTA MADRID

Știe Mașa ceva? Decizia surprinzătoare luată de Șarapova după scandalul de dopaj

Articol de GSP - Publicat miercuri, 30 martie 2016 12:29

După ce a anunțat că a fost găsită dopată la Australian Open, din cauza unui medicament care conținea o substanță interzisă, Maria Șarapova a fost suspendată până la finalizarea anchetei.

Astfel, Mașa nu a participat la ultimele turnee, dar acum a luat o deicizie surprinzătoare, anunță Tennis World.

Deși ancheta nu s-a finalizat și nu se știe dacă va fi pedepsită, Maria Șarapova vrea să se înscrie la turneul patronat de Ion Țiriac, Mutua Madrid. Competiția se va desfășura în perioada 30 aprilie -7 mai.

Numele rusoaicei apare pe lista cu jucătoare care vor participa la turneu, alături de Serena Williams, Victoria Azarenka, Garbine Muguruza, Simona Halep sau Petra Kvitova. Totuși, rămâne de văzut dacă aceasta va primi acceptul pentru a juca și dacă va scăpa de suspendare.

În 2014, Șarapova a câștigat turneul de la Madrid, învingând-o în finală pe Halep, iar în 2015 a fost eliminată de Svetlana Kuznetsova în semifinale.

Totuși, Șarapova, locul 11 WTA, nu s-a înscris la turneul de la Roma, care se va disputa între 9 și 15 mai.

Interviu-eveniment cu Stanislas Wawrinka, omul care „a spart” BIG 4: „Am ZERO regrete pentru Wimbledon și am trăit cel mai frumos sentiment din tenis ”. Ce spune despre dispariția reverului cu o mână

Presimte o alegere-șoc la Rapid: „Sunt aproape sigur că el vine! Este înaintea lui Șumi ca variantă”