SPORTURI  »  TENIS  »  WTA WUHAN

Surpriză de proporții la Wuhan » Eliminare neașteptată, în ”optimi”, pentru numărul 1 WTA

Articol de GSP - Publicat miercuri, 28 septembrie 2016 18:13

Angelique Kerber a detronat-o, după US Open, pe Serena Williams din poziția de lider mondial WTA, după ce jucătoarea din SUA a stat pe primul loc trei ani și jumătate.

Jucătoarea din Germania a fost eliminată total neașteptat, în optimile de finală ale turneului, de cehoaica Petra Kvitova (locul 16 WTA), scor 7-6 (10), 5-7, 4-6.

Meciul dintre Kerber și Kvitova a ținut 3 ore și 22 de minute.

Angelique nu mai pierduse un meci din luna august, când a fost învinsă în finala de la Cincinnati de Karolina Pliskova.

Cele două jucătoare se mai întâlniseră de 9 ori în carieră. Kerber s-a impus în 5 rânduri.