SPORTURI  »  TENIS  »  WIMBLEDON

Surpriza zilei la Wimbledon! Un fost număr 3 ATP a fost eliminat în turul 2

Articol de GSP - Publicat joi, 30 iunie 2016 19:04

Fostul număr 3 ATP David Ferrer a fost eliminat azi în turul 2 de la Wimbledon. Numărul 14 mondial a pierdut în fața lui Nicolas Mahut.

Actual ocupant al locului 51 ATP, Ferrer a fost învins în minimum de seturi, scor 1-6, 4-6, 3-6.

Mahut, 34 de ani îl va întâlni în meciul următor pe Pierre Hugues Herbert.

Wimbledon este turneul la care Ferrer a avut cele mai proaste rezultate. A fost eliminat o dată în primul tur și de 5 ori în turul 2.

Doar în două rânduri ibericul a reușit să ajungă până în sferturile de finală.