SPORTURI  »  TENIS  »  FINALA NISA / HĂNESCU-ALMAGRO 7-6, 3-6, 3-6

VIDEO! Hănescu a pierdut la Nisa, după ce a cîştigat primul set

Victor Hănescu şi-a asigurat pentru prezenţa în ultimul act 38.200 de euro şi 150 de puncte ATP Foto: Reuters

Articol de - Publicat sambata, 21 mai 2011 00:00 / Actualizat sambata, 21 mai 2011 17:58

Victor Hănescu nu a reuşit sa-l învingă pe Nicolas Almagro în finala Turneului de la Nisa. Românul a cîştigat primul set cu 7-6, însă Almagro a revenit în forţă şi a cîştigat fără probleme următoarele două seturi. Pentru participarea în finala Turneului de la Nisa,  Victor Hănescu a primit 150 de puncte ATP şi un cec în valoare de 38.200 euro, în timp ce cîştigătorul, Nicolas Almagro, a cîştigat 250 puncte ATP şi 72.600euro .

Setul decisiv

Victor Hănescu a început bine setul decisiv cu un break, 1-0. Almagro egalează, 1-1. 2-1 pentru Nicolas Almagro. Hănescu revine şi restabileşte egalitatea, 2-2. Almagro cîştigă un game, 3-2. Încă un game pentru Almagro, 4-2. Nicolas Almagro îşi cîştigă serviciul şi scorul partidei devine 5-2. Victor Hănescu îşi cîştigă serviciul, 5-3. Nicolas Almagro cîştigă setul trei şi turneul de la Nisa cu un as.

Setul 2
Victor Hănescu şi-a cîştigat serviciul, 1-0. Almagro egalează rapid, 1-1. Românul cîştigă încă un game pe serviciul propriu, 2-1. Din nou egalitate la Nisa, 2-2. Almagro face break şi preia conducerea, 3-2. Încă un game pentru Almagro, 4-2. Românul recuperează un game, 3-4. Nicolas Almagro se apropie cu paşi grăbiţi spre cîştigarea setului doi, 5-3. Almagro îşi adjudecă setul secuns şi trimite meciul în decisiv, 6-3.

Setul 1
Victor Hănescu a început finala de la Nisa foarte hotărît să-şi adauge încă un trofeu în palmares. După ce a reuşit un prim break şi şi-a cîştigat serviciul, românul a cedat în faţa adversarului pînă la 2-2. O nouă egalitate s-a restabilit la 4-4, apoi la 6-6. În tie-break, Hănescu a jucat foarte atent şi a cîştigat primul set, 7-6.

Victor Hănescu joacă ACUM finala turneului de la Nisa contra lui Nicolas Almagro

Ieri, Victor Hănescu a făcut un meci consistent şi sigur în faţa numărului 23 mondial, 6-3, 6-3.

Setul 2

Setul 1

Hane şi-a făcut un obicei. Din 2007 încoace, de cînd a spart gheaţa (sau zgura!) la Bucureşti, dispută o finală ATP în fiecare sezon. Pe una dintre ele a cîştigat-o, alte trei au fost pierdute, iar a cincea îşi va afla statutul astăzi. Este vorba despre cea de la Nisa, în care românul îl va întîlni pe Nicolas Almagro.

Pentru a ajunge la confruntarea finală, Victor a făcut o partidă foarte bună contra tînărului ucrainean Aleksandr Dolgopolov ieri, în semifinale. Sub un soare generos şi o zgură uscată, ceva mai rapidă, românul a combinat forţa şi fineţea ca să-l domine copios pe adversarul său, cap de serie 5. A servit constant şi îngrijit, avînd în primul serviciu un aliat fidel - un procentaj de reuşită de 76 la sută. În setul întîi, Hane a avut nevoie de un singur break, în cel secund îl reuşise şi pe al doilea, distanţîndu-se la 4-1. Atunci a venit unicul moment de tremur. Şi-a pierdut serviciul şi l-a lăsat pe Dolgopolov să se apropie la 4-3.

Nervii au stat însă la cutie atunci cînd a contat cel mai mult. O dată desprins din nou, la 5-3, Victor a forţat şi a încheiat meciul cu un nou break şi cu un zîmbet imens. L-a învins pe numărul 23 mondial, el fiind pe poziţia a 69-a, va disputa o nouă finală şi, mai ales, îi merge jocul. Esenţial înainte de Roland Garros-ul care va începe duminică.