SPORTURI  »  TENIS  »  WTA WASHINGTON

Victoria carierei » O româncă născută în Canada a produs surpriza turneului de la Washington: a eliminat-o pe marea rivală a Simonei Halep

Articol de GSP - Publicat vineri, 04 august 2017 10:25

Bianca Andreescu, 17 ani, a reușit marea surpriză a turneului de la Washington. Jucătoare din Canada, cu origini românești, a eliminat-o în două seturi pe Kristina Mladenovic, a doua favorită a turneului și principala rivală a Simonei Halep.

Andreescu, locul 167 WTA, a câștigat categoric cu franțuzoaica de pe locul 13 WTA, scor 6-2, 6-3, după un meci care a durat o oră și 16 minute.

În primul set, Mladenovic a condus cu 2-0, dar Andreescu a revenit și a câștigat 6 game-uri la rând. În al doilea set, Mladenovic a făcut break în primul game, dar Andreescu a revenit imediat. La scorul de 3-2, Andreescu a mai făcut un break și a reușit victoria carierie.

În turul următor, canadianca se va duela cu nemțoaica Andrea Petkovic, locul 102 WTA.

Andreescu s-a născut în 2000 în Canada, din părinți români, iar la o vârstă fragedă a venit în România, unde a început să practice tenisul. Ulterior a revenit în Canda și joacă pentru echipa națională a Canadei.

niculescu a învins-o pe țig

Tot în turul II al turneului de la Washington, Monica Niculescu, locul 59 WTA, a eliminat-o pe Patricia Țig, locul 134 WTA, scor 6-4, 7-6(2), după un meci care a durat două ore.