SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS

Victorie în trei seturi » După un început ezitant, Sorana Cîrstea a revenit şi s-a calificat în turul al II-lea

Sorana Cirstea

Articol de GSP - Publicat marti, 27 mai 2014 00:00 / Actualizat marti, 27 mai 2014 14:32

Sorana Cîrstea s-a calificat în turul secund al turneului de Mare Şlem de la Roland Garros după victoria în faţa canadiencei Wozniak, scor 6-7, 7-5, 6-2.

Sorana a pierdut primul set la tie-break, dar a egalat pe tabelă tot după un set desfăşurat în prelungiri, scor 7-5.

Setul decisiv nu a mai avut istoric, Sorana a făcut două breakuri şi s-a impus fără probleme, 6-2.

În turul al doilea, Cîrstea va juca împotriva braziliencei Pereira. Jucătoarea noastră a mai pierdut chiar la Charleston în acest an în faţa sud-americancei.

Halep nu a pierdut timpul
Favorită numărul 4, Simona Halep a cîştigat categoric meciul contra rusoaicei Alisa Kleybanova, scor 6-0, 6-2. Românca în vîrstă de 22 de ani s-a calificat în turul secund la Roland Garros, acolo unde o va întîlni, foarte probabil, pe britanica Heather Watson. Detalii aici.

Cadanţu a pierdut în două seturi
Alexandra Cadanţu nu a putut să-i facă faţă lui Kiki Bertens în meciul de astăzi, fiind învinsă, scor 6-7, 1-6. În primul set a avut însă şanse să cîştige şi chiar a servit la 5-4, dar Bertens a reuşit breakul şi a cîştigat în tie-break. Setul secund nu a avut istoric.

după ora 17:00
Victor Hănescu-Gael Monfils

Diseară, după primele 3 meciuri de pe Philippe Chatrier, Victor Hănescu va da piept cu Gael Monfils.