SPORTURI  »  TENIS  »  TURNEUL DE LA ROMA

Victorie lejeră! Halep s-a calificat în turul 3 la Roma după ce a demolat-o pe Alison Riske » Pe cine va întîlni în turul următor

Articol de GSP - Publicat miercuri, 13 mai 2015 08:48

Simona Halep (locul 2 WTA) a zdbrobit-o pe Alison Riske (locul 45 WTA), într-o partidă din turul 2 al turneului de la Roma.

Numărul 2 WTA s-a impus în două seturi, scor 6-3, 6-0 la capătul unui meci care a durat doar o oră și un minut.

Simona Halep va juca turul următor cu învingătoarea dintre Venus Williams (16 WTA) și Elina Svitolina (19 WTA).

Aceasta a fost prima confruntare dintre Halep și Riske. Românca s-a oprit anul trecut în turul trei la Roma, fiind nevoită să se retragă după doar un meci disputat din cauza durerilor abdominale.

SIMONA HALEP 6-3 / 6-0 ALISON RISKE

6-0

GAME, SET și MECI: Simona Halep n-a avut nici o problemă în setul doi pe care l-a cîștigat la zero!

5-0

Break Halep: Simona mai face un break și servește pentru meci

4-0

Game Halep: Deși nu mai joacă la aceeași intensitate, Simona își cîștigă serviciul și se duce la 4-0

3-0

Game Simona: Lui Halep îi funcționează tot mai bine jocul. Românca nu pare a mai avea vreo problemă

2-0

Game Halep: Simona își cîștigă destul de greu serviciul, însă reușește să se desprindă și în setul secund. Urmează Riske la serviciu

SETUl 2 /  1-0

1-0 Halep: Break pentru Simona și la primul game din setul secund!

6-3

SET HALEP: Simona se impune de această dată fără probleme și își adjudecă primul set.

5-3

Game Riske: Alison reușește al doilea game consecutiv, însă Halep are însă încă un break avantaj. Simona servește acum pentru primul set

5-2

Break Riske: Jucătoarea de pe locul 45 WTA amînă șansa lui Halep de a încheia acest set și rămîne în joc. Alison urmează la serviciu

5-1

Descătușată: Simona Halep e tot mai dezinvoltă. Joacă excelent și nu-i dă nici o șansă adversarei. Numărul 2 WTA servește pentru set

4-1

Game Halep: Simona reușește un game alb și pare tot mai sigură pe cîștigarea acestui set. Riske nu o poate surprinde în nici un fel pînă în acest moment pe româncă

3-1

Break Halep: Simona a anticipat toate loviturile lui Riske din acest game și a reușit primul break al meciului

2-1

Game Halep: Alison Riske pare ceva mai încrezătoarea și deși Simona a avut 40-15, jucătoarea din SUA a revenit și a avut chiar și o minge de break. Simona a replicat rapid și a întors gameul în favoarea ei

1-1

Game Riske: Deși a început ezitat meciul, Riske și-a cîștigat în cele din urmă serviciul și a restabilit egalitatea

1-0

Start perfect: Simona Halep își cîștigă primul serviciu fără nici o problemă. Riske a lovit mingea de doar două ori

SETUL 1

Începe meciul: Cele două jucătoare s-au încălzit, iar în cîteva momente începe primul game al meciului