SPORTURI  »  TENIS  »  TURNEUL DE LA MIAMI

Victorie lejeră pentru Simona Halep în fața Juliei Goerges! Românca își cunoaște deja adversara din "optimi"

Articol de GSP - Publicat sambata, 26 martie 2016 11:11

Simona Halep (locul 5 WTA) a avut emoții doar pe începutul meciului cu Julia Goerges (locul 66 WTA), când era condusă cu 3-0. A revenit, a luptat și și-a adjudecat primul set, scor 6-4, după 58 de minute. În setul doi situația a fost și mai dezechilibrată.

Halep n-a mai stat la discuții și a închis rapid meciul, scor 6-1. Acesta a fost a 3-a întâlnire dintre cele două, care se mai întâlniseră de două ori. Precedentul meci fusese în 2014, la Madrid, unde Halep n-a avut milă și s-a impus rapid, scor 6-2, 6-0. Celălalt joc a fost în 2009, iar nemțoaica s-a impus.

În turul următor, Simona o va întâlni pe Heather Watson (69 WTA), care a trecut de Wickmayer, scor 3-6, 7-5, 6-3. Cele două s-au mai întâlnit de două ori până acum, Halep câștigând ambele dueluri. În 2014, la Roland Garros, scor 6-2, 6-4 și în 2013 la US Open, scor 6-4, 4-6, 6-2.

Simona Halep S. HALEP (5WTA) 6-4 / 6-1 J. GOERGES (66WTA) Julia Goerges

6-1

VICTORIE SIMONA HALEP! Românca a făcut un nou break și a câștigat meciul

5-1

GAME HALEP: Nemțoaica a căzut total, iar Simona mai are un singur game pentru a închide meciul. Goerges servește pentru a rămâne în meci

4-1

BREAK HALEP: Simona se distanțează în acest set după ce face un nou break. Românca servește pentru 5-1

3-1

GAME HALEP: Deși s-a chinuit destul de mult, Halep a reușit să-și facă serviciul și să ducă scorul la 3-1

2-1

Break HALEP: Simona joacă din ce în ce mai bine și reușește să facă break destul de devreme.

1-1

GAME ALB, HALEP: Simona servește fantastic și nu-i dă nici o șansă adversarei în acest game.

SETUL 2 / 0-1

GAME GOERGES: Nemțoaica începe bine acest set și își câștigă serviciul. Jocul ei încă are de suferit însă

6-4

SET HALEP: După un game foarte lung Simona reușește să se impună. A revenit de la 0-3 și a câștigat setul 1 cu 6-4.

5-4

GAME GOERGES: Nemțoaica luptă să rămână în meci, însă în continuare Halep are un break avans. Simona servește pentru set

5-3

BRAVO, SIMONA: Halep își face lejer serviciul și se distanțează la două game-uri! Nemțoaica pare incapabilă să mai poată da replica în acest set

4-3

BREAK SIMONA: Halep a câștigat cel mai lung game al meciului. Două lovituri incredibile au adus încă un break de partea Simonei, care a trecut la cârma partidei

3-3

GAME HALEP: Simona profită de primul serviciu, care intră aproape de fiecare dată și nu-i dă nici o șansă lui Goerges. Este al 3-lea game consecutiv câștigat de româncă

2-3

BREAK HALEP: Simona joacă din ce în ce mai bine, în timp ce Goerges a scăzut mult nivelul evoluției. Greșește tot mai mult, iar Halep profită din plin

1-3

GAME SIMONA: Halep dă semne de revenire. A reușit să devină mai agresivă și a forțat-o pe Goerges să greșească

0-3

GAME GOERGES: Simona are mari probleme cu adversara ei în acest start de meci. Românca face față cu greu mingilor foarte puternice trimise de Goerges și face destule greșeli neforțate

0-2

BREAK GOERGES: Joc foarte agresiv al Juliei Goerges, care o surprinde pe Simona. Este însă timp pentru ca jucătoarea noastră să intre în joc

0-1

GAME GOERGES: Grație unui serviciu foarte bun pe final de ghem, nemțoaica începe cu dreptul meciul

ÎNCĂLZIRE

Câteva minute până la startul jocului: Cele două jucătoare se încălzesc

"N-am mai jucat de mult timp cu Julia Goerges. Știu că servește foarte bine, dreapta o are destul de puternică. Va trebui să joc la fel ca până acum, să fiu solidă pe picioare să mă mișc bine și să lovesc mingea" Halep înaintea meciului