SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS

Victorie pentru Halep în primul meci din acest an de la Roland Garros » Peste cine dă în turul următor

Articol de GSP - Publicat duminica, 24 mai 2015 09:09

Simona Halep, locul 3 WTA, a debutat cu dreptul la Roland Garros 2015. Jucătoarea noastră a trecut greu Evghenia Rodina, în turul 1.

Deși a avut 4-1 în primul set, Halep s-a impus foarte greu, cîștigînd în cele din urmă cu 7-5. Și în setul secund situația a fost destul de încurcată pentru jucătoarea noastră.

Halep a reușit pînă la urmă cu 6-4 și trece în turul secund, însă greșelile neforțate nu trebuie repetate și în următoarele partide.

Următoarea adversară

În cazul în care se va impune, Halep o va întîlni în turul următor pe Mirjana Lucici-Baroni (Croația - 70 WTA), cea care a trecut în 3 seturi de Lauren Davis (Statele Unite - 64 WTA), scor 6/3, 3/6, 6/3.

Tablou dificil

Simona Halep e pe aceeaşi jumătate de tablou cu Maria Şarapova, iar cele două se pot întîlni în semifinale. Oricum, programul jucătoarei noastre este unul foarte greu.

Dacă favoritele vor cîştiga, Simona ar putea da în turul 3 de Alize Cornet, de Agnieszka Radwanska în turul 4, iar în sferturi ar putea da peste Ana Ivanovici.

LIVETEXT Simona Halep SIMONA HALEP 7-5 / 6-4 EVGHENIA RODINA Evgeniya Rodina

6-4

SET și MECI: Simona Halep cîștigă acest meci, însă trebuie să corecteze greșelile neforțate

5-4

Break Halep: Break la 0 reușit de jucătoarea noastră, care servește pentru meci

4-4

Break Rodina: Simona greșește multe mingi, iar Rodina face rebreak imediat. Foarte multe greșeli neforțate ale jucătoarei noastre

4-3

Break Halep: Simona a făcut break și are șansa de a se desprinde la 5-3

3-3

Game Halep: Simona nu i-a dat nici o șansă Rodinei în acest serviciu. Numărul 3 WTA are mare nevoie de un break

2-3

Game Rodina: Deși a avut șansa unui break, Halep n-a putut profitași rusoaica își cîștigă din nou serviciul

2-2

Game: Se merge cap la cap în acest set pînă acum. Halep își cîștigă și ea serviciul

1-2

Game Rodina: Rusoaica se ține bine și își face serviciul, chiar dacă a avut mici probleme după ce a condus 40-0

1-1

Game Halep: Simona a servit bine și a reușit un game alb. Urmează Rodina la serviciu

0-1

Game Rodina: Rusoaica începe bine setul secund și își cîștigă serviciul. Statistică incredibilă pentru primul set: n-a fost nici un as

7-5

SET HALEP: Deși e departe de cel mai bun tenis al ei, Simona reușește să-și adjudece primul set după 35 de minute de joc

6-5

Break Halep: La scorul de 40-40 Rodina a comis o greșeală incredibilă, iar apoi o dublă greșeală îi permite din nou Simonei să servească pentru set

5-5

Break Halep: Simona are un joc plin de erori, iar Rodina a taxat-o pe sportiva noastră și o surprinde de fiecare dată cu mingi lungi

5-4

Game Rodina: Adversara Simonei are tot mai multă încredere și reușește din nou să-și facă serviciul. Halep servește însă pentru set

5-3

Game Halep: Simona nu se lasă și își reface diferența de două gameuri în fața Rodinei. Rusoaica servește pentru a rămîne în meci

4-3

Game Rodina: Rusoaica pare într-o revenire și reușește al doilea game consecutiv. Simona Halep urmează la serviciu

4-2

Break Rodina: Rusoaica reușește cîteva lovituri foarte bune și o surprinde pe Simona, care pierde un break

4-1

Break Halep: Rodina nu reușește să trimită prea multe mingi în terenul Simonei, care face al doilea break al acestui set

3-1

Game Halep: Simonei îi e foarte ușor să-și cîștige serviciul în acest meci! Rodina nu pare că îi poate pune probleme

2-1

Break Halep: Două duble greșeli ale adversarei fac ca Simona să treacă în avantaj pentru prima dată în acest meci

1-1

Game Halep: Simona își cîștigă serviciul fără nici o problemă și egalează situația pe tabelă

0-1

Game Rodina: Deși a reușit un punct de excepție, Simona Halep a făcut doău erori neforțate și i-a permis adversarei să cîștige primul game al meciului