SPORTURI  »  TENIS  »  TURNEUL DE LA STUTTGART

Victorie pentru Simona Halep! Românca este în semifinale la Stuttgart » Și-a aflat adversara

Articol de GSP - Publicat vineri, 24 aprilie 2015 18:19

Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului de la Stuttgart, după ce a eliminat-o pe Sara Errani.

Românca s-a impus în două seturi, scor 6-4, 6-4, după un meci care a durat o oră şi jumătate.

În semifinale, Simona Halep va juca împotriva Carolinei Wozniacki, locul 5 WTA. Partida va fi mîine de la ora 14:30, Digi 3 și liveTEXT pe GSP.ro.

Primul set cu Errani a fost unul echilibrat în care ambele jucătoare au reuşit break. Din 10 game-uri, nouă au fost cîştigate pe serviciul advers. Simona a reuşit să fie mai sigură pe serviciul ei şi s-a impus.

Al doilea set a fost de asemenea echilibrat. Italianca a început mai bine şi a făcut break în primul game, dar Halep a revenit imediat. Cele două au mers cap la cap pînă la scorul de 5-4, cînd Halep a făcut break-ul şi a cîştigat meciul.

Video cu finalul meciului:

Desfăşurarea liveTEXT a meciului:

6-4: Simona Halep face break şi cîştigă meciul!
5-4:
Errani reuşeşte să rămînă în meci, după ce a cîştigat pe serviciul Simonei Halep.
2-2:
Continuă echilibrul! Errani îşi cîştigă serviciul şi se menţine aproape de Simona
2-1:
Simona trece în avantaj! Românca a servit foarte bine, reuşind primii doi aşi ai meciului
1-1: Break Simona!
Românca egalează după al 11-lea break consecutiv al meciului
0-1:
Simona a început prost setul doi! Românca a servit slab şi Errani a făcut break-ul