SPORTURI  »  TENIS  »  WTA ROMA

VIDEO + FOTO Principala contracandidată a Simonei Halep pe zgură a fost eliminată de la Roma » A ratat două mingi de meci în decisiv

Articol de GSP - Publicat joi, 17 mai 2018 08:58

Garbine Muguruza (24 de ani, 3 WTA) a fost eliminată în turul secund al turneului Premier 5 de la Roma de Daria Gavrilova (24 de ani, 24 WTA), scor 7-5, 2-6, 6-7.

Garbine Muguruza a terminat partida așa cum a început-o. Prost. A 3-a favorită de la Roma a fost nevoită să revină în primul set de la 2-4. A reușit asta în primul rând datorită erorilor neforțate ale adversarei și eficacității serviciului ei.

Gavrilova a făcut un break rapid și în setul secund, iar de data asta nu a mai cedat, închizând cel mai scurt set al înfruntării, scor 6-2, în 47 de minute.

Actul decisiv a fost un adevărat carusel. Puținii oameni rămași după miezul nopții în arena principală de la Foro Italico nu au regretat. Muguruza s-a desprins la 4-0, apoi a pierdut 5 game-uri consecutive. A mai forțat o dată pe serviciul australiencei și s-a văzut în postura de a servi pentru meci. A ratat o șansă de calificare. Tie-break-ul a fost la fel de echilibrat. Garbine a avut din nou o minge de meci, pe propriul serviciu, dar a ratat și i-a oferit calificarea pe tavă Gavrilovei.

9este cota lui Garbine Muguruza la câștigarea Roland Garros, doar Simona Halep fiind mai bine cotată, cu 5,5

Daria Gavrilova va juca în optimile de finală ale competiției împotriva Mariei Sharapova.

Garbine poate coborî de pe podiumul clasamentului WTA dacă Jelena Ostapenko se impune la Roma.

Vezi și: CALCULE // Avansul lui Halep față de Wozniacki s-a spulberat » Ce trebuie să facă Simona pentru a rămâne lider + Cum pot ajunge la egalitate perfectă