SPORTURI  »  TENIS  »  WTA MIAMI

VIDEO Halep a învins-o pe Daria Kasatkina în turul 2 de la Miami » Reacția Simonei + Cine e următoarea adversară a româncei

Articol de GSP - Publicat vineri, 25 martie 2016 02:27

Simona Halep s-a calificat fără prea mari emoții în turul 3 al turneului de la Miami după ce a învins-o pe rusoaica Daria Kasatkina, locul 36 WTA, scor 6-3, 7-5.

Meciul a început foarte bine pentru numărul 5 WTA și aceasta făcând break-ul încă din debutul partidei. Imediat apoi și-a adjudecat game-ul pe propriul serviciu și se distanța la două lungimi fără ca rusoaica să câștige vreun punct.

Kasatkina a revenit în meci și a urmat același traseu ca al lui Halep din startul meciului. Cele două au mers umăr la umăr până la 3-3, apoi Halep nu i-a mai dat nicio șansă.

Setul doi a fost ceva mai echilibrat doar după primele două game-uri, apoi a început recitalul Simonei. Un game câștigat pe propriul serviciu și un break realizat după o luptă crâncenă au făcut-o pe Halep să ducă scorul la 3-1. Imediat și-a câștigat următorul serviciu la 0 și restul părea să fie o simplă formalitate. Chiar dacă românca a condus și cu 5-2, Simona n-a avut un final prea liniștit, fiind egalată la 5, dar apoi a revenit și a terminat meciul în glorie.

Cele două jucătoare s-au întâlnit în premieră. Kasatkina a eliminat-o în turul 1 pe Katerina Bondarenko (59 WTA), scor 6-1, 1-6, 6-2.

GOERGES, URMĂTOAREA ADVERSARĂ

Simona Halep va juca cel mai probabil sâmbătă în turul 3 împotriva nemțoaicei Juliei Goerges, locul 66 WTA. Aceasta a trecut de Samantha Stosur, scor 3-6, 6-1, 6-4.

Simona Halep și jucătoarea din Germania s-au întâlnit de două ori până acum și și-au împărțit victoriile. Goerges s-a impus în trei seturi la Paris, în 2009, iar în 2014, Simona a câștigat lejer, 6-2, 6-0, la Madrid.

”Mă bucur că am câștigat în primul meci aici. E întotdeauna o plăcere să joc aici. Am făcut câteva greșeli pe final, m-am grăbit. Ea e jucătoare tânără, are timp să-și îmbunătățească jocul” Simona Halep la finalul meciului

Citește mai jos desfășurarea liveTEXT a meciului

SIMONA HALEP - DARIA KASATKINA 6-3 / 7-5

12033143 1237750246254979 8896619189092904648 n
*captură Dolcesport

7-5 BREAK, SET, MECI! Simona Halep se impune în turul doi în fața Dariei Kasatkina, scor 6-3, 7-5
6-5 Game Halep!
Simona revine la conducere și își asigură tie-break-ul în cazul în care ar pierde următorul game
5-5 Game Kasatkina!
Daria a prins încredere în ea și a egalat-o pe Simona. Meciul se complică!
5-4 Break Kasatkina!
Rusoaica revine ușor în joc, după ce profită de o neînțelegere a Simonei cu arbitrul de scaun. Românca a crezut că servește cu prima minge, dar în prealabil arbitrul de tușă anunțase neț

5-3 Game Kasatkina! Daria și-a mai trecut și ea în cont un game
5-2 Game Halep!
Iată că și simona a întâmpinat ceva dificultăți pe serviciul ei, dar important e că românca se află la un game de turul 3
4-2 Game Kasatkina!
Rusoaica nu reușește niciodată să-și facă serviciul fără a avea probleme în fața Simonei. Așa s-a întâmplat și acum după ce Daria a avut nevoie să ajungă la avantaje pentru a se impune
4-1 Game Halep!
Un game cum nu se putea mai bine. Simona și-a câștigat serviciul la 0
3-1 BREAK HALEP!
Simona s-a luptat ca o adevărată eroină în acest game și a finalizat ca o adevărată campioană. Românca a returnat o minge senzațională fără nicio șansă pentru rusoaică
2-1 Game Halep!
Simona își face serviciul, dar cu ceva dificultate. Cele două jucătoare au ajuns la avatanaje, unde românca s-a impus la capătul celui mai schimb de mingi din acest meci
1-1 Game Kasatkina!
Cele două fete merg braț la braț. Rusoaica a profitat și de spațiul oferit de Simona
1-0 Game Halep!
Simona a început foarte bine și setul secund, dar a fost și ajutată de vântul care îi bătea din spate
A început setul doi! Simona Halep servește!

6-3 BREAK, SET HALEP! Simona a câștigat relativ lejer primul set, dar să nu uităm că tânăra rusoaică de 18 ani e o sportivă foarte arțăgoasă. Doar 30 de minute au trecut de la startul partidei
5-3 Game Halep!
Simona s-a mișcat foarte bine în acest game, iar dacă va câștiga următorul game pe serviciul adversarei își va adjudeca primul set
4-3 BREAK HALEP!
Simona pare să se simtă ceva mai bine pe serviciul adversarei în această seară. E foarte important pentru moralul Simonei că nu o lasă pe rusoaică să preia conducerea. Kasatkina cere ajutorul propriului antrenor
3-3 Break Kasatkina!
Meciul continuă să se joace pe contra, asta și după ce rusoaica a reușit să egaleze și primind o mână de ajutor și din partea Simonei care a greșit câteva mingi ușoare
3-2 BREAK HALEP!
Simona răspunde și ea foarte bine și câștigă din nou la zero pe serviciul adversarei. Românca a avut și o execuție superbă din săritură
2-2 Break Kasatkina!
Se îngreunează situația Simonei, rusoaica revine și face break-ul!
2-1 Game Kasatkina!
Rusoaica își adjudecă și ea primele puncte în acest meci și câștigă game-ul pe propriul serviciu după ce se impune la avantaje
2-0 Game Halep!
Simona are un început fulminant și își adjudecă și al doilea game tot la zero
1-0 BREAK HALEP!
Simona începe foarte bine și câștigă pe serviciul adversarei fără a întâmpina mari probleme. Kasatkina n-a câștigat nicio minge

Halep și Kasatkina și-au făcut apariția pe teren, iar în aceste momente face exerciții de încălzire
Cele două jucătoare se pregătesc să intre pe teren! În cel mai scurt timp vor ieși la încălzire

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”