SPORTURI  »  TENIS  »  ATP

VIDEO Imagini controversate » A pierdut intenționat? Un nou scandal în tenisul mondial: e acuzat că nu a vrut să mai joace

Articol de GSP - Publicat miercuri, 22 februarie 2017 15:38

Bernard Tomici, locul 31 ATP, a pierdut în primul tur al turneului Delray Beach, din SUA, contra lui Steve Darcis, locul 57 ATP, scor 6-3, 1-6, 4-6.

Prestația lui Tomici din finalul setului a fost criticată vehement. După ce a câștigat primul set, Tomici a fost condus cu 3-0 și 4-1 în setul doi. De la acel scor, australianul a părut că vrea ca setul să se termine cât mai repede.

Tomici a renunțat foarte repede la puncte și nu a alergat după mingi, deși acestea erau facile.

Imaginile controversate încep de la minutul 6:40

Darcis a câștigat setul doi, 6-1, după 21 de minute și a câștigat și setul 3, scor 6-4.

Imediat după meci, Tomici a fost acuzat de fani că nu a vrut să mai joace și că a pierdut inteționat. Acest tip de a juca se numește "tanking", iar Nick Kyrgios a fost amendat cu 225.000 de euro după ce a făcut asta la Wimbledon.

Playtech: TRAGEDIE! Doliu URIAȘ în politica din România! A MURIT în urmă cu puțin ...

Ianis Hagi și Dennis Man, în centrul atenției la reunire » Ținute extravagante alese de „tricolori”