SPORTURI  »  TENIS  »  WTA PALERMO

video Irina Begu, campioană la Palermo » Al 5-lea trofeu al carierei pentru româncă

Irina Begu, campioană la Palermo » Al 5-lea trofeu al carierei pentru româncă

Articol de - Publicat duminica, 24 iulie 2022 22:39 / Actualizat luni, 25 iulie 2022 14:05

Irina Begu (31 de ani, 45 WTA) a câștigat turneul de la Palermo după ce s-a impus în finala cu Lucia Bronzetti (23 de ani, 78 WTA), scor 6-2, 6-2.

Aflată la prima finală din 2017 încoace, Irina Begu a început perfect partida cu italianca Lucia Bronzetti. Begu a făcut break-ul încă din primul game.

Antrenorul Irinei Begu, despre tainele trofeului de la Palermo: „Toate aceste momente au prefațat titlul” » Obiectivele imediate + s-a retras de la următorul turneu
WTA PALERMO

Deși Bronzetti a reacționat imediat, făcând rebreak, Irina nu s-a pierdut cu firea și a prestat un joc solid. Jucătoarea noastră a câștigat 4 game-uri la rând, scorul ajungând la 5-1.

Begu a continuat să lovească puternic și Bronzetti a cedat primul set, 2-6. Setul secund a început la fel de bine pentru Irina, cu break câștigat.

Românca a continuat recitalul și s-a distanțat la 3-0 pe tabelă. Aceasta și-a menținut jocul solid și nu i-a dat nicio șansă italiencei.

S-a impus și în setul secund și a câștigat turneul, scor 6-2, 6-2. Pentru victoria de la Palermo,  Begu a câștigat 26.770 de euro și a primit 280 de puncte WTA.

• 1-0: Irina începe perfect și setul secund și face break-ul încă din primul game

• 6-2: Set Irina Begu! Românca joacă perfect pe porpiul serviciu și își adjudecă primul set.
  • 5-1: Begu merge perfect în acest set și câștigă încă un game.
  • 4-1: Irina lovește puternic și își adjudecă al treilea break al finalei
  • 1-1: Rebreak Bronzetti, după ce Irina a avut 2 mingi de game.
  • 1-0: Start perfect pentru Irina, care face break-ul încă din pirmul game al meciului

A început partida!

Irina Begu a ajuns în finală după un meci spectaculos împotriva Sarei Sorribes Tormo (26 de ani, 41 WTA), scor 3-6, 6-3, 6-4. Meciul dintre cele două a durat 3 ore și 13 minute, iar ultimul set a fost decis după o oră și jumătate de joc.

Italianca Bronzetti s-a calificat în finală după o victorie împotriva conaționalei Jasmine Paolini (26 de ani, 61 WTA), scor 0-6, 6-3, 6-3.

Citește alte știri din tenis:

Sorana Cîrstea a bătut palma cu noul antrenor » A ajutat-o pe Simona Halep să câștige un Grand Slam: „E o onoare pentru mine!”