SPORTURI  »  TENIS  »  WTA ROMA

WTA ROMA. Revenire superbă pentru Irina Begu și calificare în turul secund la Roma! Adversară infernală în următorul meci

Irina Begu FOTO: Reuters

Articol de GSP - Publicat marti, 15 mai 2018 11:59

Irina Begu (41 WTA) s-a calificat în această după-amiază în turul secund al turneului Premier 5 de la Roma. Jucătoarea noastră a învins-o în trei seturi pe chinezoaica Shuai Peng, scor 4-6, 6-4, 6-1, după două ore și două minute de joc.

Irina a făcut un prim set ezitant, iar Shuai Peng nu a ezitat să pedepsească serviciul slab al jucătoarei noastre. Chinezoaica a izbutit 3 break-uri, iar jocul său discpliniat cu care ne-a obișnuit dintotdeauna a ajutat-o să câștige prima manșă.

Setul secund s-a desfășurat sub o manieră mult mai echilibrată, soarta acestuia fiind decisă de un singur break, reușit de Irina la 5-4.

Decisivul a fost o formalitate pentru Begu, care a profitat de căderea chinezoaicei și s-a impus cu 6-1.

În turul secund, Begu se va duela cu Angelique Kerber, favorita 5 a competiției de la Foro Italico.

Mai devreme, Sorana Cîrstea a fost eliminată de americanca Danielle Rose Collins (detalii, aici). Mihaela Buzărnescu a părăsit la rândul său competiția luni, astfel că Irina Begu și Simona Halep sunt singurele românce rămase în turneul din capitala Italiei.

Simona Halep va evolua miercuri în fața japonezei Naomi Osaka, într-o partidă care va putea fi urmărită în format liveTEXT pe GSP.ro.

Desfășurarea liveTEXT a partidei Irina Begu - Shuai Peng 4-6, 6-4, 6-1

Begu - Peng 6-1. Irina reușește cel de-al treilea break din acest set și se impune cu autoritate în decisiv!

Begu-Peng 5-1: Set excelent făcut până acum de Irina, care a dominat-o la toate capitolele pe Peng și e foarte aproape de calificarea în turul secund
Begu - Peng 2-0: Start convingător de set decisiv pentru Irina, care câștigă pe serviciul adversarei și se distanțează la 2-0

A început setul decisiv, Shuai Peng va servi prima

Begu - Peng 6-4: Jucătoarea noastră își face fără emoții serviciul și trimite confruntarea în decisiv!

Begu - Peng 5-4: Break reușit de Begu, care va servi în momentele ce urmează pentru a închide setul secund
Begu - Peng 4-4: Cele două jucătoare continuă să meargă cap la cap în setul secund. Jucătoarea noastră a servit foarte bine în acest set, Peng neavând prea multe șanse la retur
Begu - Peng 2-3: Jucătoarea noastră a irosit o șansă de break în acest game, iar Shuai Peng și-a făcut serviciul și a trecut în avantaj
Begu - Peng 2-2: Joc echilibrat până acum în setul secund. 2-2, după ce ambele jucătoare și-au făcut serviciile în primele 4 game-uri ale manșei secunde

A început setul secund, chinezoaica se află la serviciu!

Begu - Peng 4-6: Irina își pierde serviciul în cel mai important moment al setului, astfel că Shuai Peng își adjudecă prima manșă
Begu - Peng 4-5: Chinezoaica a servit pentru a închide setul, dar Irina a reușit un break spectaculos într-un game în care a anihilat și o oportunitate de set a adversarei. Irina va servi pentru a rămâne în set
Begu - Peng 3-5: Shuai Peng forțează în finalul de set și reușește să se impună pe serviciul Irinei și să reușească desprinderea
Begu - Peng 3-3: Duel echilibrat până acum, cele două jucătoare își fac serviciile și sunt la egalitate, 3-3
Begu - Peng 1-2: Chinezoaica trece pentru prima oară în avantaj după un game solid reușit pe propriul serviciu. 2-1 pentru Peng, după 12 minute
Begu - Peng 1-1: Shuai Peng contracarează cu un game foarte bun pe serviciul Simonei și își ia game-ul înapoi
Begu - Peng 1-0: Românca începe ideal meciul, lovește agresiv și câștigă pe serviciul lui Peng

A început meciul! Chinezoaica Shuai Peng se află la serviciu

Irina Begu pornește ca favorită certă în fața chinezoaicei. Românca are rezultate notabile în acest sezon de zgură, semifinală la WTA Instanbul și victorie împotriva campioanei de la Roland Garros, Jelena Ostapenko, în primul tur de la Madrid.

Meciul se dispută pe terenul 6 de la Foro Italico, imediat după duelul Elena Vesnina - Laura Siegemund.

Begu a pierdut anul trecut în primul tur la Roma, scor 4-6, 4-6, în fața Anastasiei Sevastova.

Cele două nu s-au mai întâlnit niciodată în carieră. Câștigătoarea o va înfrunta în turul următor pe Angelique Kerber sau pe Zarina Diyas.

Vezi și:  Avansul lui Halep față de Wozniacki s-a spulberat » Ce trebuie să facă Simona pentru a rămâne lider + Cum pot ajunge la egalitate perfectă

EXCLUSIV: Anunțul momentului pentru Gigi Becali » Fotbalistul se întoarce la FCSB: „Direct atacant îl bag!”