SPORTURI  »  VOLEI  »  FINALA CHALLENGE CUP

BREAKING NEWS Zi mare pentru voleiul românesc » CSM București A CÂȘTIGAT Challenge Cup în fața lui Trabzon

Articol de - Publicat duminica, 03 aprilie 2016 08:39

Echipa feminină de volei a lui CSM București a câștigat Challenge Cup după ce a învins în manșa retur a finalei Trabzon Idman Ocagi, scor 3-1 (25-23, 25-13, 20-25, 25-20), 6-2 la general.

Fetele noastre au început foarte bine și au condus chiar și cu 7-3, însă turcoaicele au revenit miraculos și au câștigat șapte puncte consecutive. Bucureștencele însă n-au renunțat și s-au impus, asta și datorită atacurilor în forță din zona 2 trimise foarte bine de Roxana Bacșiș.

Setul doi a debutat relativ echilibrat până la scorul de 3-3, însă după aceea jucătoarele din București au preluat conducerea jocului, apărarea fiind piesa principală. Cu turcoaicele căzute psihic, jucătoarele noastre s-au distrat în setul secund, cel care a adus și trofeul în Capitală.

Setul trei a fost pierdut de CSM, dar istoria era deja scrisă. Bucureștencele au încheiat meciul în setul 4, după ce s-au impus cu 25-20.

În partida tur disputată la București, CSM s-a impus cu 3-1 (20-25, 25-16, 25-16, 25-15) după un prim set pierdut în fața turcoaicelor.

Înfiinţată în urmă cu nouă ani, CSM Bucureşti a fost la prima finală europeană din istoria sa, dar şi a voleiului feminin românesc, ultima medalie datând din 1974, când Dinamo Bucureşti a obţinut bronzul în Cupa Cupelor.

Challenge Cup este a treia competiţie valorică a continentului, după Liga Campionilor şi CEV Cup.

A uitat-o pe Ghenea? » Dimitrov are o nouă cucerire celebră: filmați pe străzile din Monte Carlo

„Dacă mănânci o lună de la penitenciar, dai colțul!” » Dănuț Lupu, despre condițiile de la Rahova: „Să mă ierte doamna Rodica, dar la Marriott era mai ieftin ...”