SPORTURI  »  VOLEI  »  LIGA EUROPEANĂ

România a învins cu 3-0 Croaţia în grupa C a Ligii Europene feminine

România a învins Croaţia cu 3-0

Articol de GSP - Publicat sambata, 25 iunie 2011 00:00 / Actualizat sambata, 25 iunie 2011 19:21

Naţionala de volei feminin a României a învins în deplasare, reprezentativa similară a Croaţiei, scor 3-0, în grupa C a Ligii Europene.

Scorul pe seturi a fost 27-25, 25-21 şi 26-24, "tricolorele" obţinînd astfel a şasea victorie din grupă.

România se află pe locul secund, cu 17 puncte, după liderul Turcia (21), iar duminică va juca a doua partidă cu Croaţia.
Tricolorele vor disputa ultimele două partide din grupa C pe teren propriu, cu Belarus, 8 şi 9 iulie,scrie Mediafax.

La turneul final al Ligii Europene se vor califica echipele de pe primul loc din fiecare din cele trei grupe, plus una din ocupantele locului secund, cu cea mai bună linie de clasament. Turneul final va fi găzduit de Turcia, în 15-16 iulie.

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”