INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  COPA DEL REY 2011/2012

VIDEO Real a trecut peste umilinţa cu Barcelona » A cîştigat primul meci din Cupa Regelui

Ronaldo a reusit sa inscrie din nou pentru Real

Articol de GSP - Publicat miercuri, 14 decembrie 2011 00:00 / Actualizat miercuri, 14 decembrie 2011 15:13

Marţi seară, Cupa Regelui a revenit cu meciurile tur din şaisprezecimile de finală, etapă în care intrat în joc şi Real Madrid. "Galacticii" şi-au luat revanşa în faţa fanilor după umilinţa de pe teren propriu, de sîmbătă, atunci cînd au pierdut derby-ul cu Barcelona (1-3) şi s-au impus fără probleme împotriva Ponferradinei (2-0).

Real Madrid a obţinut victoria în deplasare, contra formaţiei Ponferradina, meci contînd pentru prima întîlnire din dubla manşă cu echipa din a treia ligă spaniolă. Jose Maria Callejon Bueno a deschis scorul în minutul 30 şi Cristiano Ronaldo a închis tabela cu un sfert de oră înainte de fluierul de final. Oaspeţii au jucat în 10 oameni aproape 20 de minute după eliminarea lui Raul Albiol.

VEZI AICI REZUMATUL PARTIDEI

"Albii" sînt deţinătorii trofeului, după ce au învins eterna rivală, Barcelona, cu 1-0, în prelungiri, datorită golului înscris de Cristiano Ronaldo.