INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  CFR CLUJ - AS ROMA, ACUM, 21:45, LIVETEXT PE GSP.RO ŞI LIVEVIDEO PE PROTV

CFR Cluj - AS Roma 1-3. CFR a fost eliminată din Europa!

Articol de GSP - Publicat miercuri, 26 noiembrie 2008 00:00

CFR-ul a început curajos în meciul cu AS Roma dar cei care au dat lovitura primii au fost romanii. De Sousa a greşit lăsîndu-l pe Perrotta singur în colţul careului, Stancioiu a ieşit hazardat, jucătorul roman i-a pasat lui Brighi, care a înscris fără probleme în poarta goală. Peste numai cîteva minute Trică a avut egalarea în vîrful bocancului, cînd a trimis pe lîngă din numai 6 metri, după o pătrundere foarte bună a lui Dubarbier.

Roma s-a întors în jumătatea clujeană şi Totti a făcut 2-0, executînd perfect o lovitură liberă de la 24 de metri, lovitură obţinută de Baptista. CFR a revenit imediat  pe tabelă prin golul lui Kone, după o fază creată de Perreira. Acesta a şutat printre picioarele lui Juan, Doni a respins greşit pînă la Kone şi acesta a marcat cu capul din şase metri. Acelasi Kone a fost in fata golului doi, dar a trimis milimetric pe lîngă dupa o fază creată de Culio. Pînă la finalul reprizei nicio echipă nu a mai reuşit faze notabile.

Reveniţi de a cabine, jucătorii CFR-ului au fost şi mai periculoşi. La numai două minute după fluierul de start al reprizei, Kone trimite puţin pe lînă poartă, iar Dubarbier ratează din numai 10 metri în minutul 54.

Roma a echilibrat pe parcurs jocul şi Brighi a reuşit dubla 10 minute mai tîrziu, Taddei l-a găsit excelent pe mijlocaşul de 27 de ani şi acesta a marcat simplu, la coltul lung. Baptista a mai trecut şi el în două rînduri pe lîngă gol dar nimic nu a mai schimbat rezultatul. Cum în Franţa, Bordeaux a încheiat la egalitate cu Chelsea, CFR-iştii sunt eliminaţi din Cupele Europene.

Iată clasamentul grupei: Roma 9 p., Chelsea 8p, Bordeaux 7p, CFR 4p.

Click aici pentru a vedea desfăşurarea partidei din Gruia.