FOTBAL  »  Superliga  »  CFR - PANDURII 1-2

Cădere liberă

Articol de GSP - Publicat luni, 07 aprilie 2008 00:00

Liderul a clacat aseară pe teren propriu cu Pandurii şi lupta cu Steaua pentru titlu s-a aprins şi mai tare

După 4 victorii consecutive, Pandurii lui Eugen Neagoe erau pregătiţi să producă ieşirea în decor a liderului din cursa pentru titlu.

Bolizii CFR-ului, Dubarbier şi Semedo, care aleargă suta de metri în mai puţin de 12 secunde, au turat motoarele la maximum încă din start şi după nici un sfert de oră de joc în jumătatea de teren a oaspeţilor se simţea miros de cauciucuri arse. Inevitabil, sub presiune, au apărut şi ocaziile la poarta lui Mingote. Prima a fost a lui Cadu, "cap" peste din 6 metri (10). Mai apoi, Trică, din lovitură liberă de la 35 de metri lateral stînga, a vrut să cloneze primul gol din meciul cu vecina Pandurilor, U Craiova, însă şutul său centrare nu l-a păcălit pe goalkeeper-ul portughez.

Tot în careul oaspeţilor, De Sousa (28) a întîrziat şutul şi a fost blocat de "Ruşii" din defensiva lui Neagoe. Brazilianul a avut ghinion şi în propriul careu. Minerul Vasilache a centrat de pe dreapta, mingea l-a fardat pe Rusu, iar Sousa (39) a trimis-o nefericit în plasa lui Hirschfeld. Feroviarii au mai primit o lovitură înainte de pauză, cînd căpitanul Cadu a fost eliminat pentru două "galbene" contabilizate în 3 minute.

Chiar şi cu un om mai puţin, CFR-ul a început sus şi partea secundă. Trică (56) a avut şansa egalării, dar a plasat balonul milimetric de butul din stînga lui Mingote. Pe contraatac, oltenii au lovit letal. Ilie Iordache (63) a scăpat de la centru, lăsîndu-l în urmă pînă şi pe Dubarbier, rămas fără combustibil, şi a împlinit profeţia lui Becali. Golul lui Trică a venit prea tîrziu pentru a mai salva ceva. Şi fanii lui CFR parcă retrăiesc coşmarul de anul trecut.

"Am cîştigat unde nimeni nu a mai făcut-o în acest sezon, dar aş vrea ca tot CFR să ia titlul. Pandurii nu a avut vreodată vreun leu promis din altă parte"
Eugen Neagoe

"Ne-am luat înapoi ce am pierdut în tur. Ne-am apărat sărăcia, nevoile şi neamul. Am învins o echipă pe care aş vrea să o văd campioană"
Marin Condescu

I s-a cerut demisia lui Andone!

La final, din galerie s-a scandat "Demisia!". În timp ce Andone se îndrepta către conferinţa de presă, el a fost acostat de mai mulţi suporteri, care i-au cerut să plece de la CFR. Antrenorul i-a ignorat. "Trebuie să avem caracter. Înainte Andone era cel mai bun şi acum e cel mai rău? Nu e corect", l-a apărat Tony. "Nu mă afectează ceea ce au strigat fanii", a zis Ando.

"Săptămînă decisivă"
Andone a declarat după meci: "A fost o zi cu ghinion pentru noi. Am făcut o primă repriză proastă, am jucat mai bine în 10 decît în 11. Am făcut multe greşeli, în returul ăsta am luat cam multe goluri din faze fixe. Am pierdut trei puncte importante în acest război, că război se cheamă ce e între noi şi Steaua. Dacă nu vom cîştiga următoarele două meciuri va fi foarte greu să mai sperăm la titlu". CFR joacă joi la Urziceni şi duminică acasă, cu Rapid.

Şedinţă la înălţime
Suspendaţi, Iuliu Mureşan şi Ioan Andone au găsit o modalitate inedită de a fi aproape de banca de rezerve. "Fălcosul" şi preşedintele liderului s-au cocoţat pe o structură de schele şi beton, înălţată la aproximativ 5 metri deasupra băncii tehnice a clujenilor. La pauză, fotbaliştii CFR-ului s-au întors de la vestiare după numai 3 minute, pentru că Andone i-a chemat la gard. Antrenorul i-a certat cîteva minute, timp în care jucătorii priveau spăşiţi în sus, către el (foto).

Emoţii cu Semedo

"Pantera" Semedo le-a dat bătăi de cap clujenilor înaintea startului partidei. El a acuzat din nou dureri în zona inghinală, încălzindu-se separat, sub atenta monitorizare a masorilor. Rezervei Diego Ruiz i s-a cerut să-şi intensifice antrenamentul pentru a-l suplini pe portughez. Cu cîteva minute înainte de meci, medicul Ovidiu Dragoş şi-a dat acordul ca Semedo să joace titular. ( Cosmin Lucaci)

Fără Cadu la Urziceni

Căpitanul CFR-ului, Cadu, a văzut două galbene în trei minute (43, 45Ă1) şi a plecat mai devreme la vestiare. Pentru a reface sistemul cu patru fundaşi, "Fălcosul" l-a înlocuit la pauză pe Peralta cu Gabi Mureşan. Cadu nu va juca joi, în Urziceni - CFR. (Cosmin Lucaci)

Eşec după 346 de zile

Trupa lui Andone a suferit aseară prima înfrîngere de pe teren propriu din acest sezon. 346 de zile trecuseră de la precedentul eşec al CFR-ului acasă, 1-2 cu Steaua. De-atunci au fost 13 succese şi 3 remize. Prestaţia slabă a "feroviarilor" a determinat o facţiune a galeriei din Gruia să-şi sancţioneze favoriţii. "Jucaţi fotbal!", "Vă bateţi joc de noi" au fost cîteva din scandările fanilor. (Cosmin Lucaci)

Interviu-eveniment cu Stanislas Wawrinka, omul care „a spart” BIG 4: „Am ZERO regrete pentru Wimbledon și am trăit cel mai frumos sentiment din tenis ”. Ce spune despre dispariția reverului cu o mână

Presimte o alegere-șoc la Rapid: „Sunt aproape sigur că el vine! Este înaintea lui Șumi ca variantă”