INTERNATIONAL  »  EURO 2012  »  SEMIFINALE / GERMANIA - TURCIA 3-2

Germania în finală, Turcia în istorie

Articol de GSP - Publicat miercuri, 25 iunie 2008 00:00

Cu 9 jucători de bază indisponibili şi cu o zi în minus de odihnă faţă de reprezentativa Germaniei, selecţionata Semilunei părea victimă sigură în faţa tăvălugului german, care măturase pe jos în sferturi cu Portugalia.

Cu toate acestea, cei 11 ieniceri trimişi apţi de joc nu au intrat deloc resemnaţi pe terenul stadionului din Basel, ei fiind bine montaţi de Fatih Terim pentru atingerea obiectivului suprem, finala de pe Ernst Happel. Kazim Kazim a fost omul începutului de partidă, "bara" sa din debutul meciului fiind consecinţa unui presing deosebit de agresiv al turcilor, exercitat încă de la start.

Insistenţa echipei lui Terim a fost răsplătită rapid, în minutul 22 venind şi deschiderea de scor. Acelaşi Kazim a reluat spectaculos în bară, dar de data ceasta Ugur Boral a fost la locul potrivit pentru 1-0. Surpriza a amuţit întreaga parte de stadion ocupată de germanii pregătiţi de sărbătoare şi a dezlănţuit mulţimea roşie, care a început să scandeze plină de speranţă din toate puterile: "Turkye, Turkye!".

Deşi nu atacase mai deloc în prima parte a primei reprize, Germania a reacţionat rapid, jignită de tupeul Turciei. Astfel, egalarea a venit după doar 4 minute, Schweinsteiger reluînd superb în plasa lui Rustu, după o pasă marca Lukas Podolski. 1-1! În minutul 34, Podolski a avut şansa să taie de tot elanul turcilor, scăpînd singur cu portarul, dar trimiţînd puţin "peste".

După mostra de pragmatism german, elevii lui Low au acceptat iarăşi presiunea oştii conduse de "englezul" Kazim, fiind aproape de a mai încasa două lovituri la ocaziile lui Ugur (38) şi Sabri (41).

După o primă repriză în care s-au înscris două goluri şi s-a şutat la poartă cît în toată competiţia pînă acum, cele două echipe au interpretat cam aceeaşi partitură şi în primele 20 de minute: turcii în atac, iar nemţii aşteptînd la cotitură. Pînda Manschaft-ului a dat roade, Klose speculînd în minutul 79 o ieşire greşită a lui Rustu şi aducînd Germania în avantaj. Nemţii ştiau însă că în faţa Turciei de la acest Campionat European nici un joc nu este gata pînă nu fluieră arbitrul şi s-au străduit să rămînă concentraţi pînă la final. Dar turcii nu s-au dezis, iar Semih a înscris în nota obişnuită, aproape de final, după ce şi Lehman a greşit o ieşire la o centrare pe jos.

Părea că meciul va merge în prelungiri, dar Lahm a decis că nu era cazul ca echipa lui să fie prea obosită pentru finala de la Viena, şi a marcat atunci cînd Busacca se pregătea să pună capăt celor 90 de minute regulamentare.

Turcia părăseşte cu capul sus competiţia, dar va rămîne una dintre amintirile plăcute ale competiţiei, în timp ce Germania va întîlni învingătoarea dintre Rusia şi Spania, sperînd la primul titlu continental după o pauză de 12 ani.