FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  “U” CLUJ - CFR CLUJ 3-3 (10-11, LA PENALTYURI)

Var nestins

Articol de GSP - Publicat miercuri, 15 octombrie 2008 00:00

CFR a bătut Universitatea la penalty-uri, executate la aceeaşi poartă la care Cadu a transformat lovitura de pedeapsă ce a adus titlul "vişiniiilor" în stagiunea trecută

CFR - echipa cu cea mai explozivă detentă din ultimul deceniu, "U" - campioana elanurilor nebănuite. Derby veritabil. "Vişiniii" s-au strîns la încălzire în jurul punctului cu var de pe care şutul lui Cadu şi-a luat zborul spre eternitate, în ultima etapă a campionatului trecut. ;) "Studenţii" i-au făcut marcaj lui Munteanu, omul ale cărui date din buletin sînt scrise cu cerneală simpatică.

Ambuteiajul s-a format în careul lui Nuno Claro. Viera l-a faulat primitiv pe Budean şi Soporan a trimis din penalty, în dreapta portarului portughez (10). 1-0! "U" a continuat asaltul. Şuteu a ratat din poziţie unu la unu (19), jenat de Viera, dar a produs un nou penalty 3 minute mai tîrziu, după un duel cu Peralta. Soporan a înscris fără emoţii (23). Tuşierul clujean Szabo Gera a văzut un cot al lui Alcantara înfipt în obrazul lui Şuteu, iar centralul Lucian Dan l-a eliminat pe brazilian (44). Garnitura a doua a campioanei sărise de pe şine.

TREI GOLURI ÎN TREI MINUTE!
Trombetta a reacţionat însă la pauză: magul Culio şi energicul Tony au intrat la bătaie. Didy, servit de Deac, a şutat excelent la colţul lung (50), pentru 2-1. Munti a terminat benzina în minutul 60. Tehnicianul italian a pus paie pe foc, introducîndu-l pe Trică. Olteanul a punctat imediat după o combinaţie cu Didy (76). La faza următoare (77), Şuteu a ridicat scorul la 3-2, dar Peralta a ripostat după numai un minut (78), pentru un neverosimil 3-3. CFR a căutat lovitura de graţie, ratînd încă trei ocazii uriaşe. :O

În prelungiri nu s-a mai întîmplat nimic deosebit, iar jocul s-a decis la penaltyuri. 10 serii au contabilizat 20 de goluri! Trică a înscris al 11-lea penalty pentru echipa sa, iar Soporan, pentru a patra oară la punctul cu var, a ratat. CFR merge mai departe!

"A fost greu pentru că a trebuit să revenim de la 0-2. Dar sîntem campioni şi am demonstrat asta încă o dată. E bine că am cîştigat şi ne-am calificat"

Emanuel Culio, jucător CFR

Soporan: 4 penaltyuri!
La loviturile de departajare, Soporan a executat al 11-lea penalty pentru "U", fără ca Suller, colegul său, să fi tras. Acesta a fost eliminat de pe lista executanţilor fiindcă CFR a jucat în 10 oameni după eliminarea lui Alcantara. "Cînd o echipă e în inferioritate numerică şi se ajunge la penaltyuri, adversarul va folosi acelaşi număr de jucători. S-a procedat corect", a explicat Ion Crăciunescu. Soporan a executat două penaltyuri în timpul regulamentar şi alte două la loteria de după prelungiri, ratînd şutul decisiv în defavoarea lui "U"! :( (Valentin Şchiopu)

Scăriţa lui Trică
La penalty-uri, singurul feroviar care a bătut de două ori a fost Eugen Trică. Decarul lui CFR a fost desemnat să bată loviturile de pedeapsă cu numerele 1 şi 11. La prima execuţie, Trică a reuşit o scăriţă în stînga portarului care i-a lăsat mască pe spectatori. La al doilea penalty, mijlocaşul lui CFR a preferat o reluare sigură, şutînd în dreapta portarului. (Valentin Şchiopu)

Suciu a scăpat de roşu!
Arbitrul din Aiud, Lucian Dan, a greşit cînd nu l-a eliminat pe Ciprian Suciu, de la gazde, în a doua repriză. Suciu, care avea un cartonaş galben, l-a atacat dur, din spate, pe Tony, scăpînd însă de eliminare (51). Lucian Dan îl eliminase în prima repriză pe Alcantara, însă numai la semnalizarea asistentului clujean Szabo Gero. :S Stoperul brazilian îl lovise cu cotul în figură pe Şuteu. (Valentin Şchiopu)

Interviu-eveniment cu Stanislas Wawrinka, omul care „a spart” BIG 4: „Am ZERO regrete pentru Wimbledon și am trăit cel mai frumos sentiment din tenis ”. Ce spune despre dispariția reverului cu o mână

Presimte o alegere-șoc la Rapid: „Sunt aproape sigur că el vine! Este înaintea lui Șumi ca variantă”