INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LUDOGOREŢ - STEAUA 1-0, 6-5 DUPĂ PENALTY-URI

VIDEO Cosmin Moţi nu e unic în Europa! » Un mijlocaş brazilian şi-a salvat echipa în ultimul minut

Articol de GSP - Publicat joi, 28 august 2014 00:00 / Actualizat joi, 28 august 2014 14:18

Cosmin Moţi nu este unic în Europa după apărarea celor două penalty-uri din play-off-ul Ligii Campionilor cîştigat cu 1-0, 6-5 după loviturile de departajare, de Ludogoreţ în faţa Stelei.
Un caz asemănător a avut loc în urmă cu doi ani în Turcia. Galatasaray a învins cu 1-0 pe Elazigspor, dar momentul inedit s-a întîmplat în minutul 89, cînd Muslera a faultat un adversar în careu, iar arbitrul a acordat penalty, eliminîndu-l pe fostul portar de la Lazio.

Cum antrenorul Fatih Terim nu mai avea nici o schimbare la dispoziţie a hotărît să-l introducă în poartă pe Felipe Melo. Brazilianul n-a înşelat aşteptările tehnicianului şi a apărat şutul lui Goksu Turkdoga.