INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  CELTIC - ASTRA 2-1

FOTO şi VIDEO» Celtic - Astra 2-1 » Astra a pierdut al treilea meci consecutiv în grupele Europa League!

Articol de GSP - Publicat joi, 23 octombrie 2014 00:00 / Actualizat vineri, 24 octombrie 2014 00:02

Astra s-a deplasat la Glasgow pentru cea de-a treia etapă din Europa League împotriva celor de la Celtic.

CELTIC - ASTRA 2-1 (Scepovici 73', Johansen 79'/ Enache 81') - VIDEO

După o primă repriză în care Astra a avut cele mai mari ocazii, scoţienii au profitat de ratarile giurgiuvenilor şi au marcat două goluri în 6 minute.

Scoţienii au deschis scorul dintr-o fază fixă, prin lovitura de cap a lui Scepovici şi au majorat scorul după mai multe erori în apărarea Astrei.

Singurul gol al Astrei a fost înscris de Gabriel Enache, care a profitat de o minge bîlbîită de apărarea scoţienilor şi a înscris din 3 metri

minutul 87:
Dublă schimbare la Astra: Florescu întră în locul lui Laban şi Rus întră în locul lui Amorim
minutul 81: GOOL Astra! Enache reduce din diferenţă cu un şut din 3 metri
minutul 79: GOL Celtic! Johansen profită de greşelile din apărare şi înscrie din 11 metri
minutul 78.
Schimbări în ambele echipe. La Astra, Seto este înlocuit de Fatai. La Celtic, Stokes, cel care a pasat la gol, este înlocuit de Kayal
minutul 73: GOL Celtic! Scepovici înscrie cu capul din 5 metri.
minutul 73:
Oros vede cartonaş galben pentru un fault aspura lui Wakaso
minutul 71:
Tonev primeşte cartonaşul galben pentru o obstrucţie
minutul 69:
Cea mare ocazie a Astrei. Budescu şutează din colţul careului, dar mingea este respinsă de Gordon
minutul 68:
După o cursă de 60 de metri, Pliatsikas şutează din interiorul careului în plasa laterală
minutul 67:
A doua schimbare la Celtic. Wakaso a intrat în locul  lui Mulgrew
minutul 64:
Oros reia cu capul din 7 metri, dar trimite peste transversalp
minutul 61:
Tonev şutează de 20 de metri, dar mingea trece pe lîngă poarta lui Lung jr.
minutul 60: Budescu a încercat să îl surprindă pe Gordon, dar mingea trece peste poartă
minutul 56:
Prima schimbare a meciului. McGregor este înlocuit de bulgarul Tonev
minutul 55:
Şutul lui de Amorim este prins de Gordon
minutul 53: Scepovici ratează din nou din interiorul carelului.
minutul 51: Cea mai mare ocazie a meciului. Scepovici a reluat cu capul din 6 metri, dar mingea s-a dus pe lîngă
minutul 49: Prima ocazie a reprizei i-a aparţinut lui Seto. Şutul din interiorul careului a fost blocat de fundaşii adverşi

minutul 46: A început repriza a doua a meciului

Două victorii au bifat formaţiile româneşti împotriva celor din Scoţia în cupele europene pe terenul acestora, 2009, UCL Glasgow Rangers-Unirea Urziceni 1-4 şi 09/10, EL, Motherwell-Steaua 1-3.
minutul 45:
Arbitrul fluieră finalul primei reprize
minutul 44:
Stokes şutează din mijlocul careului, dar mingea e blocată de Oros
Astra bifează astazi meciul 15 in cupele europene, Amorim, Enache, Lung jr şi Morais fiind singurii care au bifat prezenţe în toate partidele
minutul 31: Şutul lui Enache de la marginea careului a trecut pe lîngă poarta scoţienilor
minutul 29: Pliatsikas a fost aproape de autogol, dar mingea respinsă de el a trecut peste
minutul 23: Seto trage de la 11 metri, dar şutul acestuia trece pe lîngă poartă
minutul 21: Prima ocazie a meciului.  Şutul cu exteriorul a lui Budescu a fost respins de portar
minutul 10: Celtic are al treilea corner, dar pînă acum Astra s-a apărat bine la fazele fixe
minutul 8: Yaya primşte un cartonaş galben pentru un fault dur
minutul 1: A început partida

Echipele de start:

Astra Giurgiu: Lung Jr. - Pliatsikas, Ben Youssef, Oros, Junior Morais - Laban, Seto - Enache, Yahaya, Amorim - Budescu

Celtic: Gordon, Lustig, Denayer, Van Dijk, Izaguirre- Brown, Mulgrew, Johansen- McGregor, Scepovici, Stokes

Giurgiuvenii n-au obţinut nici un punct în această grupă din care mai fac parte Salzburg, Celtic şi Dinamo Zagreb. De partea cealaltă, gazdele de astăzi sînt pe locul 2, la egalitate cu prima poziţie, ocupată de Salzburg cu 4 puncte.

Dosar-ȘOC în Spania! Starul Barcelonei a dezinfectat camera, „de cei care nu-s musulmani”, apoi a vandalizat o vilă de lux, cu 7 dormitoare: perdele transformate în „hamuri și leagăne sexuale”! Tribunalul anunță: „Sunt 500 de poze la dosar”