FOTBAL  »  Superliga  »  STEAUA - DINAMO, 31 OCTOMBRIE, 20:30, LOOKTV, LIVETEXT GSP.RO

Spectacol la Derby de România! Cum marchează granzii golurile » Steliştii, mai buni din afara careului

Articol de - Publicat vineri, 31 octombrie 2014 00:00 / Actualizat vineri, 31 octombrie 2014 11:34

Steaua este cea mai ofensivă echipă din acest sezon de Liga 1, avînd 27 de goluri marcate, însă nici Dinamo nu e mai prejos, fiind pe locul 2 la acest capitol, cu 22 de goluri, la egalitate cu Petrolul.

Interesant este că Dinamo a marcat de 11 ori în cele 12 meciuri de pînă acum, fiind singura echipă din Liga 1 care a reuşit această performanţă.

Steliştii au înscris de 22 de ori din careu şi de 5 ori din afara lui, în timp ce dinamoviştii au punctat de 20 de ori din suprafaţa de pedeapsă şi de doar două ori de la cel puţin 16 metri.

Steaua şi Dinamo au marcat în total de 7 ori cu capul, de 4 ori roş-albaştrii şi de 3 ori roş-albii. De asemenea, steliştii au punctat de 17 ori din acţiune şi de 10 ori din fază fixă, în timp ce dinamoviştii de 15 ori din acţiune şi de 7 ori din fază fixă.

De asemenea, diferenţa ar putea fi făcută în primele 30 de minute, interval în care steliştii au marcat 11 goluri (doar 5 Dinamo), în timp ce dinamoviştii au scos de 6 ori mingea din plasa porţii, cifră depăşită doar de CSMS Iaşi şi FC Botoşani.

Steaua - Dinamo e azi, de la ora 20:30, în direct la LookTV şi liveTEXT pe GSP.RO

Urmăreşte AICI fazele minut cu minut şi susţine-ţi echipa în Derby! Fii primul care comentează!