SPORTURI  »  TENIS  »  TURNEUL DE LA MIAMI

Simona Halep a trecut în trei seturi de Nicole Vaidisova » Românca şi-a aflat deja adversara din turul 3

Articol de GSP - Publicat vineri, 27 martie 2015 00:00 / Actualizat vineri, 27 martie 2015 19:31

Simona Halep a învins-o în turul 2 pe cehoaica Nicole Vaidisova, scor 6-4, 2-6, 6-1.

Cele două sportive au început bine meciul, fiecare reuşind cîte un break în debutul partidei. Simona a cîştigat primul set datorită breakului care a dus scorul la 4-3 şi datorită inteligenţei de care a dat dovadă atunci cînd a păcălit-o pe cehoaică: românca s-a făcut că pleacă în partea stîngă a terenului şi s-a dus în partea opusă, fix acolo unde se îndrepta şi mingea. Primul set a fost întrerupt cîteva minute din cauza ploii, însă acest lucru nu a împiedicat-o pe Simona să-l cîştige.

Setul doi a fost cîştigat fără emoţii de Vaidisova, Halep reuşind doar două gameuri. Românca a ieşit de pe teren vizibil enervată de jocul cehoaicei.

În "decisiv", Simona s-a impus fără emoţii, scor 6-1, şi s-a calificat în turul trei, acolo unde va da peste Camila Giorgi (Italia), locul 37 WTA, care a trecut în două seturi, 6-3, 6-2, de Alison Van Uytvanck (Belgia).

Mîine după-amiază, jucătoarea noastră va evolua la dublu, alături de Alexandra Dulgheru împotriva perechii Karin Knapp (Italia) / Daniela Hantuchova (Slovacia).

Dacă va cîştiga turneul de la Miami, Halep va ajunge pe locul 2 WTA.

Iată desfăşurarea liveTEXT a meciului:

Simona Halep - Nicole Vaidisova 6-4 / 2-6 / 6-1

6-1 SIMONA CÎŞTIGĂ MECIUL!
5-1 REBREAK VAIDISOVA!
Cehoaica cîştigă pe serviciul lui Halep, dar asta nu mai contează. Simona trebuie să cîştige!
5-0 BREAK SIMONA! Halep s-a distanţat serios de adversară şi putem să ne gîndim deja la următorul meci
4-0 GAME ALB!
Simona încheie gameul cu un as şi meciul se apropie de sfîrşit
3-0 BREAK SIMONA!
Halep duce scorul la 3-0 şi este mai aproape de turul 3, acolo unde va da peste învingătoarea din meciul Camila Giorgi - Alison Van Uytvanck
2-0
Simona cîştigă fără probleme pe propriul serviciu şi îşi majorează avantajul. Concentrarea româncei este la cote maxime
1-0 BREAK SIMONA!
Simona debutează perfect în setul 3 şi pare mai concentrată decît a fost pînă acum în acest meci.
A început setul 3! Vaidisova serveşte!

Setul 2, Halep - Vaidisova 2-6

2-6 Vaidisova cîştigă setul 2 şi meciul va merge în "decisiv"
2-5
Probleme mari pentru Simona care poate pierde cel de-al doilea set. Vaidisova a cîştigat fără probleme pe propriul serviciu
2-4 BREAK VAIDISOVA!
Jucătoarea din Cehia a cîştigat la 0 pe serviciul Simonei
2-3 REBREAK SIMONA!
Românca a cîştigat şi ea pe serviciul adversarei şi nu o lasă pe aceasta să se distanţeze
1-3 HAI, SIMONA!
Vaidisova a făcut breakul şi Halep începe să întîmpine probleme
1-2
Vaidisova îşi face serviciul, dar Simona trebuie să aibă grijă pentru că cehoaica a început să fie tot mai agresivă
1-1 REBREAK VAIDISOVA!
Simona face a cincea dublă greşeală a meciului şi acest joc începe să semene cu începutul primului set
1-0 BRAKE SIMONA!
Halep începe în forţă şi reuşeşte un break alb
Meciul s-a reluat! Vaidisova serveşte!

Setul 1, Halep - Vaidisova 6-4

6-4 SET SIMONA! Halep cîştigă primul set şi iese cu zîmbetul pe buze de pe teren. Meciul s-a întrerupt iar din cauza ploii şi arbitrul le-a trimis pe jucătoare la cabine
Jocul dintre cele două s-a reluat!
Meciul a fost întrerupt la scorul de 5-4 şi 30-30 din cauza ploii!
A început ploaia la Miami! Există posibilitatea ca meciul să fie întrerupt!
5-4
Vaidisova are o răbufnire de orgoliu şi cîştigă gameul după serviciu impecabil
5-3 AS SIMONA!
Halep încheie gameul în stil de mare campioană, cu un AS
4-3 BREAK SIMONA!
Românca o păcăleşte pe cehoaică cu o mişcare falsă: s-a făcut că pleacă în stînga, dar a plecat în partea opusă şi a cîştigat mingea care i-a asigurat breakul
3-3
Meciul rămîne strîns. Simona pare să fie în forma bună cu care ne-a obişnuit
2-3
Vaidisova reuşeşte să o enerveze pe Simona. La sfîrşitul game-ului românca a avut un gest de nervozitate, însă s-a calmat imediat
2-2
Simona îşi face serviciul şi cîştigă game-ul, însă nu fără emoţii. Cele două jucătoare au ajuns la 40-40, moment în care Halep a trimis două mingi cîştigătoare
1-2
Vaidisova serveşte bine şi reuşeşte să cîştige primul game pe propriul serviciu
Cehoaica a revenit rapid şi şi-a recuperat breakul pierdut. Ultima minge a fost cîştigată după ce Vaidisova a trimis o minge care a şters tuşa, iar Simona n-a mai avut nici o reacţie
1-0 BREAK HALEP!
Simona începe în forţă şi reuşeşte breakul. Românca a condus cu 30-0, însă cehoaica a revenit şi s-a ajuns la avantaj, unde locul 3 WTA a avut cîştig de cauză
A început meciul! Vaidisova este la serviciu

Fostă ocupantă a locului 7 în 2007, Vaidisova (25 de ani) s-a retras în 2010, invocînd lipsa de motivaţie. A revenit însă în circuit în septembrie 2014.